"İşitmesem de Duyuyorum" projesi

"İşitmesem de Duyuyorum" projesi
"İşitmesem de Duyuyorum" projesi
- Adıyaman'da işitme engellilerin kamu kurumlarında sıkıntı çekmemesi için başlatılan proje kapsamında çalışanlara işaret dili öğretildi

ADIYAMAN (AA) - Adıyaman Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü ile Gönül Elçileri Derneği'nin ortaklaşa yürüttüğü "İşitmesem de Duyuyorum" projesi ile kamu kurumlarında çalışanlara işaret dili öğretildi.

İl genelinde 3 hafta boyunca uygulanan proje kapsamında, kursu başarıyla tamamlayan kamu çalışanları için Halk Eğitim Müdürlüğü konferans salonunda program düzenlendi.

Progamın açılışında kursiyerler, işaret dili ile İstiklal Marşı'nı okudu.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Gürkan, programın açılışında yaptığı konuşmada, engelli çocuğu olan ailelerin 2005 yılına kadar utandığını, engellilerin tanınması ile toplumdaki algının değiştiğine işaret etti.

"Özürlüler kanunu" ile evde saklanan engellilerin toplum içine çıkmaya başladığına dikkat çeken Gürkan, "Kanunla engellilerin evden çıkartılıp eğitilmesiyle engellilerin toplum hayatına, cemiyete dahil edilmesini sağladık" dedi.

Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş'ın eşi Gönül Elçileri Derneği Başkanı Beyhan Demirtaş ise işitme engellilerin gittikleri kurumlarda muhatap bulması açısından bu projenin önemli olduğuna vurgu yaptı.

Konuşmaların ardından kursiyerler, işaret dili ile şarkılar söyledi. Renkli görüntülere sahne olan programda, katılımcılar kursiyerleri uzun süre alkışladı.

"Sessiz Çığlık" adlı tiyatroda ise işitme engelli bir ailenin hastanede çocuklarının derdini anlatamaması ve çocuğun hastanede ölmesinin canlandırıldığı sahnede katılımcılar göz yaşlarına hakim olamadı.