"Kaçak kazıyla mücadelede toplumsal bilinç önemli"

"Kaçak kazıyla mücadelede toplumsal bilinç önemli"
"Kaçak kazıyla mücadelede toplumsal bilinç önemli"
- Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Kazılar ve Araştırma Dairesi Başkanı Ayaz: - "Kaçak kazılar ancak toplumsal bilincin artırılmasıyla önlenebilir. Halkımızı eski eser konusunda daha fazla bilgilendirmemiz gerekiyor. Bunun bir ticari meta değil kültür ve insanlık mirası olduğunu aşılamalıyız"

ADIYAMAN (AA) - HAKAN FURKAN - Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Kazılar ve Araştırma Dairesi Başkanı Melik Ayaz, kaçak kazıların ancak toplumsal bilincin artırılmasıyla mümkün olabileceğini söyledi. 

Ayaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye 'nin arkeolojik yönden çok zengin bir ülke olduğunu söyledi.

Geçmişte önemli medeniyetlere ev sahipliği yapan Anadolu coğrafyasının büyük bir kültür mirası barındırdığını vurgulayan Ayaz, zaman zaman tarihi alanlarda kaçak kazılarla karşılaştıklarını ifade etti. 

Kaçak kazı yapanların genelde "defineci" diye tabir edildiğini hatırlatan Ayaz, şunları kaydetti:

"Bunun mutlaka engellenmesi ve gerekli tedbirlerin alınması gerekiyor. Kaçak kazılar ancak toplumsal bilincin artırılmasıyla önlenebilir. Halkımızı eski eser konusunda daha fazla bilgilendirmemiz gerekiyor. Bunun bir ticari meta değil kültür ve insanlık mirası olduğunu aşılamalıyız. Bakanlığımızca bu konuda yapılan çalışmalarda ve eğitimlerde bunun altyapısını oluşturuyoruz."

Ayaz, bu konudaki  güvenlik tedbirlerini her geçen gün artırdıklarını vurguladı.

Kültür varlığının uzun vadede yüksek bir bilinçle kavranmasını amaçladıklarını dile getiren Ayaz, bunun ise sadece Kültür ve Turizm Bakanlığının çalışmalarıyla olamayacağını kaydetti.

Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği yaptıklarına dikkati çeken Ayaz, "İnşallah diğer kurumların da katkılarıyla kaçak kazı konusunda toplumumuz daha da bilinçlenir" şeklinde konuştu.