Kadın cinayetleri protesto edildi

Kadın cinayetleri protesto edildi
Kadın cinayetleri protesto edildi
- Adıyaman'da bir grup kadın, kadın cinayetlerini protesto etti.

ADIYAMAN (AA) - Adıyaman'da bir grup kadın , kadın cinayetlerini protesto ederek kadın bakanlığı kurulmasını istedi.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü binası yanında bir araya gelen Adıyaman Kadın Platformu üyesi bir grup kadın, daha sonra müdürlüğün girişine geçerek kadın cinayetlerini protesto etti.

Grup adına açıklama yapan Suna Ateş, Türkiye 'de her gün ortalama 5 kadının öldürüldüğünü, yüzlercesinin ise şiddete maruz kaldığını savundu.

Yılbaşından bu yana 240 kadının erkek şiddetti sonucu hayatını kaybettiğini ileri süren Ateş, "Kadına yönelik şiddete ilişkin rakamların yüksek olması ülkede kadınların sistematik bir şiddete maruz kaldığına ve çok önemli, ihmale gelmez bir sorunun varlığına işaret etmektedir. Kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılması için derhal harekete geçilmesini ifade ediyoruz" dedi.

Şiddetin namus, ahlak ve edep kavramlarının altında sıradanlaştırılmaya çalışıldığını ifade eden Ateş, Mecliste görüşülen 2015 bütçesinde kadınların ekonomik, sosyal ve siyasal alanda karşılaştıkları cinsiyet ayrımcılığının pekiştirildiğini iddia etti.

2011 yılında Kadından ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığının isminden "kadın" kelimesinin çıkarıldığını belirten Ateş, "Biz kadını aileden azade ele alabilen, adında kadın olan, kadın için ve kadın erkek eşitliğini güçlendirmek konusunda politika üretmekle görevli bir bakanlık olsun istiyoruz. Toplumda kadınların var olduğu düşüncesini dışarıda bırakmayan, kadınlardan gelen taleplerin politikasını oluşturup devlet politikasına dönüşmesini sağlayacak resmi bir mekanizmaların oluşturulmasını talep ediyoruz. Bizi gören, bizim taleplerimizi esas alan politikalar yapılsın ve hayata geçirilsin istiyoruz. Toplumsal cinsiyet eşitliğine dayanan bir bütçe oluşturulmasını talep ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Grup daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.