"Kadın Dostu Kentler" projesi

"Kadın Dostu Kentler" projesi
"Kadın Dostu Kentler" projesi
- İçişleri Bakanlığı, UNFPA ve UNDP işbirliğinde Adıyaman'ın da içinde bulunduğu 12 ilde yürütülen projenin ilk ayağı tamamlandı

ADIYAMAN (AA) - İçişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) işbirliğinde Adıyaman'ın da içinde bulunduğu 12 ilde yürütülen " Kadın Dostu Kentler" projesinin ilk ayağı tamamlandı.

İl Özel İdaresi toplantı salonunda düzenlenen kapanış programında, "Kadının İnsan Hakları Eğitimi" konusunda eğitim alan kursiyerlere kursiyerlere sertifikaları verildi.

 Projenin İl Koordinatörü Sevgi Binbir, etkinlikte, proje ile cinsiyet eşitliğinin doğru bir zeminde geliştirilmesinin hedeflendiğini söyledi.

Kent nüfuslarının yarısının kadın olduğuna işaret eden Binbir, özellikle yerel düzeyde kadınların yeteri kadar temsil edilemediğini belirterek, sosyal ayrımlaşmaya ve eşitsizliğe maruz kaldıklarını ifade etti.

Genel olarak kadın ve kız çocuklarının ihtiyaçlarının dikkate alınmasında eksiklikler olduğunun altını çizen Binbir, konut, güvenlik , ulaşım, eğitim ve sağlık alanında alınan yerel kararların, kadınları doğrudan etkileyerek hayatlarını zorlaştırdığını savundu.

Kadınların, şiddete uğradıklarında destek alınabilecek yerlere kolay ulaşmaları gerektiğini vurgulayan Binbir, "Kadınların sığınabilecekleri mekanlar, ilgililere ulaşabilecekleri acil destek hatları, kent yönetiminin sunduğu hizmetler gözardı edilmemesi gereken hususlardır" dedi.

Adıyaman Vali Yardımcısı Yunus Emre Atlıer de kadın hakları konusunda eğitim alan kursiyerlerin yereldeki vatandaşlara ulaşması noktasında ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti.