Kahta'da Organ Bağışı kampanyası

Kahta'da Organ Bağışı kampanyası
Kahta'da Organ Bağışı kampanyası
ADIYAMAN (AA) - Kahta Devlet Hastanesi tarafından başlatılan organ bağışı kampanyasına yoğun ilgi gösterildi.Kahta Devlet Hastanesi Başhekimi İlyas...

ADIYAMAN (AA) - Kahta Devlet Hastanesi tarafından başlatılan organ bağışı kampanyasına yoğun ilgi gösterildi.

Kahta Devlet Hastanesi Başhekimi İlyas Öner, yaptığı açıklamada, organ bağışına karşı ilçede artan ilginin sevindirici olduğunu ve bugüne kadar 18 vatandaşın organ bağışı için başvurduğunu açıkladı.

Türkiye geneli organ bağışı sıralamasında ilçenin önemli bir sıçrama yaptığını belirten Öner, organ bağış kampanyası için stantlar kurularak, tanıtıcı broşürler ile vatandaşları bilinçlendirilmeye çalıştıklarını ifade etti.

Organ bağışının önemine dikkat çeken Öner, "Organ bağışı organ yetmezliği sonucu hastanın yaşamını tehdit eden durumlarda bu organın yerine canlı bir vericiden veya beyin ölümü gerçekleşmiş bir ölüden aynı görevi üstlenecek bir organın nakledilmesidir. Beyin Ölümü ise yoğun bakım ünitelerinde verilen tıbbi desteğe rağmen bir süre sonra diğer hayati organların fonksiyonlarını kaybetmesi ve geriye dönüşümü mümkün olmayan bir durumdur" dedi.

Öner, 18 yaşından büyük ve akli dengesi yerinde olan herkesin 2238 sayılı yasaya göre organlarının tamamını ya da bir bölümünü bağışlayabildiğini anlatarak, organ bağışı için ayrıca iki şahit ve beyin ölümünden sonra ulaşılabilecek kişilerin kimlik bilgilerinin gerekli olduğunu dile getirdi.

 

 


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Adıyaman

  ,

  Karşı

  ,

  Bağış

  ,

  beyin