"Kardeşlik protokolü" imza töreni

"Kardeşlik protokolü" imza töreni
"Kardeşlik protokolü" imza töreni
- Adıyaman'da Samsat Belediyesi ile İstanbul Eyüp Belediyesi arasında "Kardeşlik protokolü" imzalandı - AK Parti Grup Başkanvekili Aydın: "Bizim birlikte yaşama kültürünü geliştirmemiz lazım"

ADIYAMAN (AA) - Samsat ve Eyüp Belediyesi arasında "Kardeşlik protokolü" imzalandı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun talimatı üzerine  Türkiye 'de yerleri kesin olarak bilinen Sahabe Safvan Bin Muattal kabrinin bulunduğu Adıyaman Samsat Belediyesi ile Sahabe Eyüp El Ensari'nin kabrinin bulunduğu İstanbul Eyüp Belediyesi arasında "Kardeşlik protokolü" imzalandı.

Samsat Kaymakamlığı Kültür Merkezi'nde gerçekleşen törende konuşan Vali Mahmut Demirtaş, imzalanan protokolün maddi içeriğinden çok manevi içeriğinin önemli olduğunu söyledi.

Protokolle sahabe kardeşliğinin ön plana çıkacağını belirten Demirtaş, "Sahabelerin yüzde 90'ı Mekke, Medine dışında şehit düşüyor. Sahabenin yüzde 90'ı bu topraklarda şehit düşüyor ve çok şükür ki bir tanesi de bu topraklarda Samsat'a nasip oldu. Bu protokolün hayırlı uğurlu olmasını diliyorum" dedi."

AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın ise imzalanan protokolle kardeş olan iki şehir arasındaki kardeşliğin resmiyet kazandığını kaydetti.

Kutlu Doğum Haftası içerisinde peygamber efendimizin kutlu doğumunu kutladıklarını ifade eden Aydın, şöyle dedi:

"Bu güzel günlerde Ortadoğu 'ya baktığımızda, Suriye'ye, Irak'a baktığımızda, diğer yerlere baktığımızda maalesef mezhepsel bir takım çatışmalar insanları birbirlerinden ayırıyor. Bizim birlikte yaşama kültürünü geliştirmemiz lazım. Bu yılki kutlu doğum etkinliklerinin ana teması olan peygamber ahlakı üzerine hep birlikte yaşama duygusunu içimizde hıfzederek, ayrılıklar, gayrılıklar olmadan, birbirimizi olduğu gibi kabul ederek, peygamber efendimizin sünnetine de riayet ederek yaşamamız lazım." 

Eyüp Kaymakamı Abdullah Dölek ise ilçede Eyüp El Ensari hazretleriyle birlikte birçok önemli zatın mezarının bulunduğunu dile getirdi.

Sahabe Safvan Bin Muattal'ın diyarı olan Samsat ilçesinde bulunmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Dölek, protokolün hayırlı olması dileğinde bulundu.

Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın da sahabeler Eyüp El Ensari ve Safvan Bin Muattal'ın kardeş gibi olduklarını, onların dostluklarının, yardımlaşmalarının kendilerine örnek olduğunu anlattı.

Örneklik misyonunun yerine getirmek adına protokol imzaladıklarını ifade eden Aydın, "İnşallah önümüzdeki dönemde imzasını atacağımız protokolle birlikte bu kardeşlik ilişkisini, uhuvvetini, farklılıklarımızda tecelli ettiririz diye düşünüyorum" dedi.

Samsat Belediye Başkanı Yusuf Fırat da imzalanan protokolle iki ilçenin kardeşlik ilişkilerinin güçleneceğini ve bu kardeşliğin batı ile doğu arasında kardeşlik köprüsü oluşturacağını ifade etti.

Törende, ayrıca ilçe müftülükleri arasında da protokol imzalandı.