Köy korucularının elbiseleri cezaevinden

Köy korucularının elbiseleri cezaevinden
Köy korucularının elbiseleri cezaevinden
- Adıyaman Açık Ceza İnfaz Kurumunda açılan tekstil atölyesinde meslek öğrenen hükümlüler, Güneydoğu'da görev yapan koruculara kıyafet dikiyor - Cezaevi müdürü Denizci: "Hükümlü arkadaşlar korucuların elbiselerini yetiştirmek için çaba gösteriyor. Böylece burada hem meslek edinmiş oluyorlar hem de para kazanıyorlar"

ADIYAMAN (AA) - HAKAN FURKAN - Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde görev yapan köy korucularının kıyafetleri, Adıyaman Açık Ceza İnfaz Kurumu bünyesinde açılan meslek edindirme kursuna katılan hükümlüler tarafından üretiliyor. 

Adıyaman Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Abdulhamit Denizci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, cezaevinde halen 617 hükümlünün bulunduğunu söyledi. 

Denizci, hükümlüleri meslek sahibi yapmak ve tutukluluk sürelerinin ardından topluma kazandırmak amacıyla mobilya, demir, tekstil, halı dokumacılığı, fırıncılık, kuaför, kişisel bakım gibi alanlarda kurslar açtıklarını ifade etti. Denizci, özellikle tekstil atölyesine yoğun talep olduğunu ve halen kursu başarıyla tamamlayan 40 hükümlünün burada istihdam edildiğini vurguladı. 

Tekstil atölyesinde Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde görev yapan köy korucularının kıyafetlerini hazırladıklarını anlatan Denizci, şöyle konuştu:

"Son 2 yıldır açılan ihale bizde kalıyor ve bu kapsamda bölgedeki 6 ilin köy korucularının kıyafetlerini üretiyoruz. Gerçekten yoğun bir tempoyla çalışıyoruz. Hükümlü arkadaşlar korucuların elbiselerini yetiştirmek için çaba gösteriyor. Böylece burada hem meslek edinmiş oluyorlar hem de az da olsa para kazanıyorlar."

Denizci, hükümlülerin el emeği göz nuru ürünlerin beğenildiğini de dile getirdi. 

Kurslarda meslek edinen hükümlülerin dışarıda kolay iş bulma imkanı kazandığına dikkati çeken Denizci, "Buradaki sürelerini tamamlayan kursiyerlerimize referans mektubu veriyoruz. Bu, onların iş bulmalarına yardımcı oluyor. Son dönemde Adıyaman'da konfeksiyon sektörü gelişmeye başladı. Cezaevindeki tekstil atölyesinden haberdar olan iş adamları bize müracaat ediyor. Şimdiye kadar cezasını tamamlayan 12 kişi dışarıya çıkar çıkmaz bir fabrikada işe başladı" diye konuştu.

Denizci, cezaevindeki tekstil makinesi sayını artırarak daha fazla hükümlüyü atölyelerinde çalıştırmayı planladıklarını sözlerine ekledi.