"Mavi Marmara yolcuları, ümmete koşmasını öğretti"

"Mavi Marmara yolcuları, ümmete koşmasını öğretti"
"Mavi Marmara yolcuları, ümmete koşmasını öğretti"
- Saldırıda hayatını kaybeden Fahri Yaldız'ın kardeşi Hasan Yaldız: - "Mavi Marmara yolcuları, karada uyuyan ümmete denizde yürümesini ve koşmasını öğretti" - "Yolcularının yarısından fazlası yüzme bilmiyordu. Bunlar, o gemiye binip ümmete denizde nasıl yürüneceğini gösterdiler. 'Bir gemi ne yapabilir' dediler, işte bir gemi şu anda ümmetin uyanışına vesile oldu" - İHH Adıyaman Temsilcisi Fadıl Akkuş: - "Bu dava, Filistin özgürleşince bitecektir"

ADIYAMAN (AA) - HAKAN FURKAN - Gazze'ye insani yardım götürmek için yola çıkan Mavi Marmara gemisine 5 yıl önce İsrail askerlerince yapılan saldırıda yaşamını yitiren Fahri Yaldız'ın kardeşi Hasan Yaldız, "Mavi Marmara yolcuları, karada uyuyan ümmete denizde yürümesini ve koşmasını öğretti" dedi.

Yaldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail'in 5 yıl önce Gazze'ye insani yardım götürmek için yola çıkan gemiye haince saldırdığını hatırlattı.

"Mavi Marmara yolcuları, karada uyuyan ümmete denizde yürümesini ve koşmasını öğretti" diyen Yaldız, "Yolcularının yarısından fazlası yüzme bilmiyordu. Bunlar o gemiye binip ümmete nasıl denizde nasıl yürüneceğini gösterdiler. 'Bir gemi ne yapabilir' dediler. İşte bir gemi şu anda ümmetin uyanışına vesile oldu" ifadelerini kullandı.

Adaletin er ya da geç tecelli edeceğine inandığını belirten Yaldız, davada ısrarcı olduklarını ancak dertlerinin para olmadığını ifade ederek, şunları söyledi:

"Şehit aileleri ve İHH'nın ortak kararıyla kesinlikle biz tazminatı kabul etmiyoruz. Miktar ne olursa olsun biz mahkeme sonucunu bekleyeceğiz. İsterlerse bu mahkemeler siyonist askerlere bir yaptırım uygulamasın. Hiçbir koşulda tazminatı almayacağız. Ne zaman ki Filistin'deki ambargo ve abluka sona ererse bizim davamız da orada sona erer. Bizim asıl davamız, Mescid-i Aksa'dır." 

- "Bu dava, Filistin özgürleşince bitecektir"

İHH Adıyaman Temsilcisi Fadıl Akkuş ise Mavi Marmara davasının hem yerelde hem de uluslararası düzeyde devam ettiğini anımsattı.

İsrail'in gerçek yüzünün Mavi Marmara saldırısıyla görüldüğünün altını çizen Akkuş, "Bunlar hukuki düzeyde karşılık bulmazsa bile insanların vicdanları karşısında bunun karşılığını gördüler" şeklinde konuştu.

Akkuş, Mavi Marmara davasında yaşamını yitirenlerin ailelerinin maddi bir talebinin olmadığını, onların hem ambargonun kalkması hem de Filistin'deki insanların özgürce yaşaması için mücadele verdiğini vurguladı.

Hukuki mücadeleyle ambargonun kalkmasının amaçlandığını dile getiren Akkuş, "Bu dava, Filistin özgürleşince bitecektir" ifadesini kullandı.