Suriyeliler için yardım nöbeti

Suriyeliler için yardım nöbeti
Suriyeliler için yardım nöbeti
- Adıyaman'da Suriyeliler için açılan çadırda, her gün bir sivil toplum kuruluşu temsilcisi nöbet tutarak yardım topluyor - ''Kahta Gönüllüler Platformu'' adı altında kurulan çadırda toplanan yardım malzemeleri ilçede yaşayan Suriyelilere düzenli olarak dağıtılıyor

ADIYAMAN (AA) - İSMAİL KAYA - Adıyaman'ın Kahta ilçesinde 35 sivil toplum kuruluşunun (STK) desteğiyle Suriyeliler için açılan çadırda, her gün bir STK temsilcisi nöbet tutarak yardım topluyor.

''Kahta Gönüllüler Platformu'' adı altında kurulan çadırda toplanan yardım malzemeleri ilçede yaşayan Suriyelilere düzenli olarak dağıtılıyor.

Kahta Gönüllüler Platformu Başkanı Sabahattin Karakayalı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 35 sivil toplum kuruluşu ile işbirliğinde kurdukları çadırda sırasıyla nöbet tuttukların söyledi.

İlçedeki Suriyeli sığınmacılar için açılan yardım çadırına halkın destek verdiğini dile getiren Karakayalı, kısa süre içerisinde 30 bin lira nakdi yardım toplandığını ifade etti.

Suriyelilere gıda, giyecek, soba ve 20 ton odun dağıttıklarını anlatan Karakayalı, ilçede yaşayan Suriyelilerin tüm ihtiyaçlarının giderildiğini kaydetti.

Her gün bir sivil toplum kuruluşunun çadırda görevlilere yardım etmek için nöbet tuttuğunu aktaran Karakayalı, ''Platforma destek veren sivil toplum kuruluşları insanlık adına açılan çadırda yardım topluyor" dedi.

Suriyeli Hacı Mustafa'yı da çadırda çalıştırdıklarını dile getiren Karakayalı, böylelikle iletişim sorunun çözdüklerini sözlerine ekledi.

- Muhtarlardan destek çağrısı

Muhtarlar Derneği Kahta Başkanı Mehmet Sait Çetinkaya da ülkelerindeki savaştan kaçarak Kahta'ya sığınan binlerce Suriyelinin ihtiyaçlarının karşılanması için ellerinden geleni yaptıklarını ifade etti.

Suriyelilerin kendilerine emanet olduğunu ve bu emanete sahip çıkmaları gerektiğini dile getiren Çetinkaya, "Onların tüm ihtiyaçlarını karşılamak insani bir sorumluluktur. Bizler nasıl mahallemizde yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarıyla ilgilenmek zorundaysak onların da halkımızdan hiçbir farkı yok. Örf ve adetlerimize göre önce misafirlerin ihtiyaçları karşılanır. Biz de onların temel ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Umuyoruz ki bu zorunlu misafirlik kısa sürede biter ve ülkelerine dönerler" diye konuştu.

Bu arada küçük bir Suriyeli kızın evindeki fazla yastıkları yardım çadırına getirmesi görevlileri duygulandırdı.