Suriyeliler sağlık taramasından geçiriliyor

Suriyeliler sağlık taramasından geçiriliyor
Suriyeliler sağlık taramasından geçiriliyor
- Adıyaman Valisi Demirtaş: "Şuana kadar bin 536 aile olmak üzere 6 bin 297 Suriyeliyi sağlık taramasından geçirdik"

ADIYAMAN (AA) - Adıyaman'da çadır kent dışında yaşayan Suriyeli sığınmacılar sağlık taramasından geçiriliyor.

Adıyaman Valiliği koordinesinde başlatılan çalışma kapsamında, İl Göç İdaresi Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğünden oluşan 6 kişilik ekip, kent merkezi ve ilçelerinde yaşamlarını sürdüren Suriyelileri evlerinde ziyaret etti.

Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, yaptığı açıklamada, olası salgın hastalıkların önüne geçebilmek amacıyla Suriyelilere yönelik sağlık taraması başlattıklarını ifade etti.

Çadır kent dışında yaşayan Suriyelilerin tamamını sağlık kontrolünden geçireceklerini belirten Demirtaş, şuana kadar bin 536 aile olmak üzere 6 bin 297 Suriyeliyi sağlık taramasından geçirdiklerini vurguladı.

Rahatsızlık tespit edilen Suriyelilere yardımcı olduklarını aktaran Demirtaş, şunları kaydetti:

"Çalışmaya doktor, hemşire, sağlık memurları ve İl Göç İdaresi uzmanlarından oluşan 6 kişilik 2 ekip katılıyor. Gezici sağlık ekiplerimiz, rahatsızlık tespit etikleri Suriyeli misafirlere tıbbi destek vererek, ilaç tedavisi uyguluyor. Ayrıca, Valilik olarak Suriyelilerin ihtiyaç ve sorunlarını tespit ederek, önümüzdeki günlerde gıda yardımında bulunacağız. Türkiye Cumhuriyeti gerçekten çok büyük bir devlettir. Türkiye, tarih boyunca kendisinden destek bekleyen mazlumlara aidiyeti ne olursa olsun her zaman yürek kapılarını açık bırakmıştır"