Türk Eğitim-Sen'den Anayasa Mahkemesi'ne mektup

Türk Eğitim-Sen'den Anayasa Mahkemesi'ne mektup
Türk Eğitim-Sen'den Anayasa Mahkemesi'ne mektup
ADIYAMAN (AA) - Adıyaman'da, Türk Eğitim-Sen üyesi bir grup, Milli Eğitim Temel Kanunu'nda yapılan bazı değişikliklerin iptali talebiyle Anayasa...

ADIYAMAN (AA) - Adıyaman'da, Türk Eğitim -Sen üyesi bir grup, Milli Eğitim Temel Kanunu'nda yapılan bazı değişikliklerin iptali talebiyle  Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'a mektup gönderdi.

Türk Eğitim-Sen Adıyaman Şube Başkanı Şemsettin Ağar, PTT Merkez Şubesi önünde toplanan grup adına yaptığı açıklamada, 6528 Sayılı Kanun ile Milli Eğitim Temel Kanunu'nda bazı değişiklikler yapıldığını, düzenlemeyle 4 yılını dolduran okul müdürü ve müdür yardımcılarının görevine son verildiğini söyledi.

Bu kanunun yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurulduğunu anımsatan Ağar, "Haziran 2014'te 4 yıllık süreyi dolduran idarecilerin görevlerinin sona erdiği açık şekilde kanunda belirtilmiş olmasına rağmen Anayasa Mahkemesi, yaşanan bir mağduriyet olmadığı gerekçesiyle yürütmenin durdurulmasına gerek olmadığına karar vermiştir" dedi.

Yeni kanunda yapılan değişikliklerin Anayasa'da yer alan "Hukuk devleti ilkesi ve hakkaniyet anlayışı" ile bağdaşmadığını ileri süren Ağar, bu yasadaki değişikliklerle Milli Eğitim Bakanlığında yönetici ve öğretmen kıyımı gerçekleştirildiğini iddia etti.

Kanunu 70 bin okul yöneticisini mağdur ettiğini öne süren Ağar, şöyle konuştu:

"Bundan sonraki süreçte de bu yasa nedeniyle birçok okul yöneticisinin mağdur edileceklerine sebebiyet verilmiştir. Bütün bu kazanılmış hakların gasbına sebep olan olumsuzlukları gidermek adına şu an için Anayasa Mahkemesinde görüşülen yasanın iptali hususunda CHP 'nin de bir müracaatı olmuştu. Biz de Türk-Eğitim-Sen olarak Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'a bir mektup gönderiyoruz. Bu yasanın yürürlüğünün durdurulması ve iptali konusunda taleplerimiz olacak."

Açıklamanın ardından mektup, Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç'a gönderildi.