Türkiye'ye sığınan Suriyeliler

Türkiye'ye sığınan Suriyeliler
Türkiye'ye sığınan Suriyeliler
- Adıyaman'da sığınmacılara bin 500 parça kışlık giysi yardımı yapıldı

ADIYAMAN (AA) - Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Adıyaman Şubesi tarafından çadır kentte barınan Suriyeli sığınmacılara giysi yardımı yapıldı.

Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş ile çadır kentte yaşayan Suriyelileri ziyaret eden dernek üyeleri, bin 500 parçadan oluşan giyim malzemesini sığınmacılara dağıttı.

Demirtaş, gazetecilere yaptığı açıklamada, yaklaşık 2,5 yıldan beri çadır kentte misafir ettikleri sığınmacıların her türlü ihtiyaçlarını karşıladıklarını söyledi.

Sivil toplum kuruluşları ve iş adamlarının, sığınmacıların ihtiyacını karşılamada kendilerine yardımcı olduğunu belirten Demirtaş, bu kapsamında ASKON üyesi iş adamlarının da yaptıkları organizasyonla kışlık giysi yardımında bulunduğunu ifade etti.

ASKON Adıyaman Şube Başkanı Mahmut Çelik de iki yıldan beri Adıyaman'ın bir mahallesi haline gelen çadır kentteki Suriyelilere ellerinden geldiğince sahip çıktıklarını dile getirdi.

Türkiye 'ye sığınan Suriyelileri ailelerinin ferdi gibi gördüklerini vurgulayan Çelik, şunları kaydetti:

"Bu misafirlerimizi Adıyaman'daki herhangi bir fertten, kardeşimden, komşumuzdan farklı görmüyorum. Hem kültür birliğimiz, hem inanç birliğimiz, hem de komşuluk haklarımız itibariyle onları kendimizden farlı görmediğimizi ifade etmek amacıyla bu faaliyeti düzenledik. Bu tür faaliyetlerin daha yoğun şekilde yapılmasının bu kardeşlerimize moral vereceğini düşünüyoruz."