"Yardımlar afet bölgesine 13 dakikada hareket edecek"

"Yardımlar afet bölgesine 13 dakikada hareket edecek"
"Yardımlar afet bölgesine 13 dakikada hareket edecek"
- Adıyaman'da, AFAD tarafından 12 bin metrekare alanda kurulan "Bölgesel Lojistik Deposu", olası afet anında bölgeye en kısa sürede yardım malzemesi ulaştıracak şekilde hizmet veriyor - Bölgeye hitap eden depoda 3 bin 500 çadır, 5 bin 250 battaniye, 2 bin 625 yatak, 525 mutfak seti ve ısıtıcısı bulunuyor - Adıyaman Valisi Demirtaş: "Afet haber verildikten en geç 13 dakika içerisinde yardım malzemesi bulunan bir konteyner tıra yüklenerek yola çıkabilmektedir"

ADIYAMAN (AA) - MEHMET FATİH ASLAN - Adıyaman'da kurulan "Bölgesel Lojistik Deposu"nda, yardım malzemesi yüklü konteyner 13 dakika içerisinde tıra yüklenerek afet bölgesine gönderilecek şekilde hazır bekletiliyor.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından kent merkezinden 15 kilometre mesafedeki Hasancık beldesinde 2 bin 500 metrekaresi kapalı 12 bin metrekare alana kurulan lojistik depoda 48 konteyner bulunuyor.

Uydu telefonu başta olmak üzere son teknoloji donanıma sahip depodaki tavan vinciyle içerisinde yatak, battaniye, mutfak seti gibi malzemelerin bulunduğu konteyner, en geç 13 dakika içerisinde hazır bekletilen tırlara yüklenerek afet bölgesine gönderiliyor.

Adıyaman Vali Mahmut Demirtaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıl haziranda tamamlanan deponun açılışının, şubat ayında Ankara 'da düzenlenen törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapıldığını anımsattı.

Depoda 48 metrekare büyüklüğünde 48 konteyner bulunduğunu belirten Demirtaş, konteynerlerde ise çadır, battaniye, yatak, mutfak seti ve ısıtıcıların olası bir afet için hazır bekletildiğini ifade etti.

- Bölgeye hizmet verecek

Deponun bölgedeki illerde yaşanabilecek afetlere karşı kurulduğuna işaret eden Demirtaş, malzemelerin hem karayoluyla hem de havayoluyla kolay bir şekilde afet bölgelerine ulaştırılabileceğini söyledi.

Olası afet durumunda en kısa sürede yardım malzemelerinin en kısa sürede yola çıkarılabileceğini belirten Demirtaş, şöyle konuştu:

"Depodaki personel ve bir tırımız sürekli hazır halde beklemektedir. Afet haber verildikten en geç 13 dakika içerisinde yardım malzemesi bulunan konteyner tıra yüklenerek yola çıkabilmektedir. Tırlar uydu üzerinden GPS ile takip edilmekte ve malzemelerin acil şekilde afet bölgesine ulaştırılması sağlanmaktadır. Özellikle bölgemizdeki Malatya, Şanlıurfa, Gaziantep gibi illerde yaşanabilecek afet durumlarında lojistik depomuzdan afet malzemeleri en kısa sürede gönderilecektir."

Demirtaş, depoda 3 bin 500 çadır, 5 bin 250 battaniye, 2 bin 625 yatak, 525 mutfak seti ve ısıtıcısı bulunduğunu sözlerine ekledi.