16 Ekim Dünya Gıda Günü

16 Ekim Dünya Gıda Günü
16 Ekim Dünya Gıda Günü
- Afyonkarajhisar Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Arap: - "Buradan çiftçilerimize seslenmek istiyorum. Mutlaka üretime başlamadan önce, mahsulünü teminat altına almak için tarım sigortası yaptırın"

AFYONKARAHİSAR (AA) - Afyonkarajhisar Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hüseyin Arap, "Buradan çiftçilerimize seslenmek istiyorum. Mutlaka üretime başlamadan önce, mahsulünü teminat altına almak için tarım sigortası yaptırın" dedi. 

16 Ekim Dünya Gıda günü dolayısıyla Tarım İl Müdürlüğü'nde düzenlenen toplantıda konuşan Arap, Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO), kuruluş günü olan 16 Ekim'in, "Dünya Gıda Günü" olarak kabul ettiğini hatırlatarak, her yıl belirlenen bir tema üstüne etkinlikler ve bilgilendirmeler yapıldığını söyledi.

Bu yıl belirlenen temanın kırsal yoksulluk döngüsünü kırmak için " Sosyal Koruma ve Tarım" olarak belirlendiğini ifade eden Arap, "Tarımda, sosyal koruma olmadan istikrarlı bir üretim yapılması mümkün değildir" dedi.

Afyonkarahisar'da bu kışın çok çetin geçtiğini belirten Arap, şöyle konuştu:

"Bir çok üreticimiz, aşırı yağış, don ve dolu gili doğal afetlerden dolayı zarara uğradı. Bu zararlardan etkilenmemenin en iyi yolu sigorta yaptırmaktır. Ben buradan çiftçilerimize seslenmek istiyorum. Mutlaka üretime başlamadan önce, mahsulünü teminat altına almak için tarım sigortası yaptırın. Devletimizin de bu konuda yüzde elli hibe desteği olduğu unutulmaması gerekmektedir. Yani üreticimiz yaptırdığı sigorta ücretinin yarısını devletimiz karşılayacak. Bu gibi hizmetlerin kullanılarak zararların en aza indirilebilir."

Konuşmanın ardından gıda mühendisi Aysan Soylu, salonda bulunan ilköğretim okul öğrencilerine yönelik bir sunum gerçekleştirdi. Okul çağındaki çocuklarda beslenmenin önemine dikkat çeken Soylu, güvenilir gıda özellikleri, Alo 174 Gıda Hattı hakkında bilgi verdi.

Programa katılan öğrencilere sunumdaki konularla ilgili sorular soruldu. Doğru cevap veren öğrencilere hediyeler verildi.