18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü
18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü
AFYONKARAHİSAR (AA) - Türk Ocakları Afyonkarahisar Şube Başkanı Doç. Dr. Yavuz Osman Birdane, "Bugün Türk bayrağı altında mutlu ve özgür bir şekilde...

AFYONKARAHİSAR (AA) - Türk Ocakları Afyonkarahisar Şube Başkanı Doç. Dr. Yavuz Osman Birdane, " Bugün Türk bayrağı altında mutlu ve özgür bir şekilde yaşıyorsak, bunu canı pahasına savaşan Mehmetçiklere borçluyuz" ifadelerini kullandı.

Birdane, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Gününe ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Türk milletinin 18 Mart 1915'te kazandığı Çanakkale Savaşı'nın 100. yıl dönümünde onur ve gurur yaşadıklarını belirtti.

Birdane, açıklamasında şunları kaydetti:

"Çanakkale Zaferi, sadece bizim değil, dünya tarihinde de ders alınacak bir destandır. Nasıl ki İstanbul 'u fethederek çağ açıp çağ kapatmışsak, Çanakkale'de kazandığımız zaferle de dünya tarihinin seyrini değiştirdik. Kazandığımız zaferle de tarihte yeni bir sayfa açmış olduk. Bu savaş, küçük bir toprak parçasını ele geçirme savaşı değildir. Çünkü orada bir millet, tarih sahnesinden silinmek istenmiştir. Saldırı, Berlin Konferansı'nda 'hasta devlet' diye tabir edilen Osmanlı Devletini tamamen yıkmak ve Türk milletini tarih sahnesinden silmek için yapılmıştır. Hasta denilen adam, 'Çanakkale geçilmez' mührünü bunların alınlarına öyle bir çaktı ki dünyanın sonuna kadar unutamadılar ve unutamayacaklar. Çanakkale Zaferinin nasıl kazanıldığını anlamak için, o zamandaki insanların içindeki cevhere bakmamız lazım. O cevheri almamız ve çocuklarımızın yüreğine koymamız lazım. Bugün Türk bayrağı altında mutlu ve özgür bir şekilde yaşıyorsak, bunu canı pahasına savaşan Mehmetçiklere borçluyuz. Eğer Çanakkale geçilseydi bugün Türk bayrağı ve Ezan-ı Muhammediye olmayacaktı. Bir nesil orada yok olurken, bir millet orada doğmuştur. Vatanın bölünmez bütünlüğü için canlarını feda eden Çanakkale şehitlerini anmak ve gelecek nesillere anlatmak bizim vazifemizdir. Başta Çanakkale şehitleri olmak üzere Tüm şehitlerimize  Allah'tan rahmet dilerim."