1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddiaları

1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddiaları
1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddiaları
- Afyon Kocatepe Üniversitesi Senatosu: - "Ermenistan başta olmak üzere ilgili diğer tüm devletlerin arşivlerinin kapalı tutulması, Avrupa Parlamentosu'nun 'soykırım' adı altında aldığı kararın tarihsel gerçeklere dayanmadığının açık bir göstergesidir"

AFYONKARAHİSAR (AA) - Afyon Kocatepe Üniversitesi Senatosu,  Avrupa Parlamentosu'nun (AP) 1915 olaylarına ilişkin, Ermenistan başta olmak üzere ilgili diğer tüm devletlerin arşivlerinin kapalı tutulmasının Avrupa Parlamentosu'nun 'soykırım' adı altında aldığı kararın tarihsel gerçeklere dayanmadığının açık bir göstergesi olduğu bildirildi.

Afyon Kocatepe Üniversitesi Senatosu'ndan yapılan yazılı açıklamada, Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu'nun 1915 olaylarına ilişkin 15 Nisan 2015'te kabul ettiği kararı, her bakımdan fevkalade talihsiz bulduklarını ve esefle karşıladıklarını belirtildi.

Açıklamada, "Bu kararda, Birinci Dünya Savaşı sırasında gerçekleşen tehcirde yaşanan acılar, evrensel değerler göz ardı edilerek ve uluslararası hukuk çarpıtılarak, siyasi amaçlarla Türkiye karşıtlığı için istismar edilmiştir. Avrupa Parlamentosu bu kararıyla, Avrupa Birliği adına hukuka aykırı bir şekilde adeta yargılama yetkisi kullanmış, Türkiye'ye tarihsel gerçeklerle bağdaşmayan haksız suçlamalarda bulunmuştur" ifadesi kullanıldı.

Yirminci yüzyılın başında gerçekleşen tehcir ile ilgili olarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin arşivlerinin tümünün incelemeye açık olduğu belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Ermenistan başta olmak üzere ilgili diğer tüm devletlerin arşivlerinin kapalı tutulması, Avrupa Parlamentosu'nun 'soykırım' adı altında aldığı kararın tarihsel gerçeklere dayanmadığının açık bir göstergesidir. Tarafsız bir tespit için Ermeni tehciri, bilim insanları tarafından tarihsel, hukuksal ve sosyolojik tüm yönleriyle araştırılmalı ve ortaya çıkan sonuçlar dünya kamuoyu ile paylaşılmalıdır. Evrensel değerler üzerine kurulduğu sürekli olarak vurgulanan Avrupa Parlamentosu'nun, bilimin ve uluslararası hukukun ilkelerini dikkate almadan soykırım gibi çok ciddi bir suç hakkında hüküm vermesi, hem insan haklarını, hem adaleti, hem de tarih ve hukuku hiçe sayması anlamına gelmektedir. Avrupa Parlamentosu'nun aldığı bu kararı, Afyon Kocatepe Üniversitesi Senatosu olarak kabul etmiyor ve kınıyoruz. Diğer yandan ilgili bütün tarafları, bilimin ve hukukun gereklerine uygun hareket etmeye davet ediyoruz."