28 Şubat'ın 18. yılı

28 Şubat'ın 18. yılı
28 Şubat'ın 18. yılı
AFYONKARAHİSAR (AA) -  İmaret Camisi'nde sabah namazını kılan gençler, Türkiye ve İslam dünyası için dua edip, "28 Şubat süreci"ndeki olumsuzlukları,...

AFYONKARAHİSAR (AA) -  İmaret Camisi'nde sabah namazını kılan gençler, Türkiye ve İslam dünyası için dua edip, "28 Şubat süreci"ndeki olumsuzlukları, bunun başlangıcı sayılan tarihin 18'inci yılında protesto etti.

Namaz çıkışında cami bahçesinde toplanan vatandaşlar adına konuşan Afyonkarahisar Sivil Toplum Kuruluşları Platformu sözcüsü Emrah Altunkaya, 28 Şubat'ın, Müslüman halkın inancına yönelik faşist bir darbe olduğunu söyledi.

28 Şubat'ın tıpkı diğer darbeler gibi bir toplum mühendisliği denemesi, bir hizaya sokma girişimi olduğunu savunan Altunkaya, şunları kaydetti:

"28 Şubat, İstiklal Mahkemelerinde, 27 Mayıslarda, 12 Eylüllerde kendini gösteren faşist geleneğin fırsat bulduğunda tekrar nasıl ortaya çıktığının bir göstergesidir. 28 Şubat, 100 yıldır bu ülkede kendini bir şekilde var eden diktatör, baskıcı zihinlerle Müslüman halkımızın yeni bir hesaplaşma arenasıdır. Biz de gençlik olarak bugün burada, yeni 28 Şubatlar yaşanmasın, kimse artık bu ülkede darbeleri, baskı dönemlerini aklından bile geçirmesin diye toplandık. 28 Şubat'tan kalan bütün izlerle, zulümlerle tamamen hesaplaşılsın, 28 Şubat'ta başta cezaevleri olmak üzere birçok yerde devam eden mağduriyetlerin giderilmesi talebimizi seslendirmek için bir araya geldik. Yetkililere, ülkemizi yönetenlere bu sesi duymaları, 28 Şubat nedeniyle devam eden mağduriyetleri gidermeleri çağrısı yapıyoruz."

Basın açıklamasının ardından vatandaşlara Afyonkarahisar Belediyesi tarafından ikramda bulunuldu.