"28 Şubat'ta darbe sadece hükümete değil millete yapıldı"

"28 Şubat'ta darbe sadece hükümete değil millete yapıldı"
"28 Şubat'ta darbe sadece hükümete değil millete yapıldı"
- ASDER Genel Başkan Yardımcısı Çelenk: - "28 Şubat darbesi, sadece hükümete karşı değil milletin tamamına yapılmıştır" - "Bütün millet mağdur olduğu halde, milletin ifadesi alınmamakta, dinlenilmemekte, sadece hükümet üyeleri sanki mağdur olmuş diyerek onların ifadesine göre sonuç verileceğe benzediği için, ben adaletin tam manası ile tecelli edeceğini sanmıyorum"

AFYONKARAHİSAR (AA) - ALİ KEMAL AKAN - Adaleti Savunanlar Derneği (ASDER) Genel Başkan Yardımcısı Arif Çelenk, 28 Şubat darbesinin sadece hükümete karşı değil milletin tamamına yapıldığını belirterek, "28 Şubat sürecinde bütün millet mağdur olduğu halde, milletin ifadesi alınmamakta, dinlenilmemekte, sadece hükümet üyeleri sanki mağdur olmuş diyerek onların ifadesine göre sonuç verileceğe benzediği için, ben adaletin tam manası ile tecelli edeceğini sanmıyorum" dedi. 

Çelenk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "28 Şubat davası"nın sağlıklı işlemediğini savundu. 

Dava sürecinde tahliyelerin olduğunu anımsatan Çelenk, 28 Şubat darbesinin sadece hükümete karşı değil milletin tamamına yapıldığının vurguladı.

Mevcut yürütülen davada 'Hükümet üyelerine yapılmıştır, hükümet üyeleri davacı değilse hükümete karşı bir şey yapılmamıştır' mantığıyla olaylara yaklaşıldığını savunan Çelenk, şöyle devam etti:

"Darbe, öncelikle ordudaki subay, astsubaylara yapıldı. Ordudan o dönemde, 10 bini aşkın tasfiye gerçekleştirildi. 1980 ihtilalinde yapılanlarının aynısı, 28 Şubat sürecinde de görüldü. 1980 ihtilalinde 100 binlerce kişi mağdur edilmiştir, işinden aşından olmuştur. 28 Şubat sürecinde yargılanmalar olmuştur. 28 Şubat sürecinde parti kapatmalar da olmuştur. Ne farkla, 1980'de bütün partiler kapatılmıştır. Bunda da iktidardaki Refah Partisi kapatılmıştır, mağdurlar olmuştur. Orada da başbakan alaşağı edilmiştir bunda da başbakan alaşağı edilmiştir, orada da mağdurlar oluşturulmuştur."

- "Mağdur ettikleri var"

Çelenk, " Bugün bahsettiğim yargı, 28 Şubat sürecinin yargılanmasında bütün millet mağdur olduğu halde, milletin ifadesi alınmamakta, dinlenilmemekte, sadece hükümet üyeleri sanki mağdur olmuş diyerek onların ifadesine göre sonuç verileceğe benzediği için, ben adaletin tam manası ile tecelli edeceğini sanmıyorum" ifadesini kullandı.  

Davaya bakan hakiminin kendisi gibi mağdur edilmiş bütün kesimleri dinlemesi çağrısında bulunan Çelenk, şunları kaydetti: 

"28 Şubat davasına bakarken, sadece hükümet cephesi ile bakmamak lazım, sadece askerler cephesiyle de bakmamak lazım. Tasfiye edildikten sonra bizleri işe alan özel müteşebbislere, özel sektörlere yeşil sermaye dediler, çalışamaz hale getirdiler. Onları da darbeye dahil etmek lazım. 28 Şubat sürecinin başaktörleri '5'li çete' hükümete karşı ayaklanmıştır. Onlar darbenin birer tarafıdırlar. Onların mağdur ettikleri var. O günkü Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Beşir Atalay'ın, rektörlükten alınmasıyla ilgili o kadar çok zulüm yapılmıştır ki aynı Beşir Atalay, bugün fırsatı yakaladığı için, 'Batı Çalışma Grubu'nun yapmadığı,  PKK ile mücadele ve barış sürecinin ülkeye gelmesiyle ilgili muazzam başarılara imza attı."