"3. Ulusal Diyalog Çalıştayı"

"3. Ulusal Diyalog Çalıştayı"
"3. Ulusal Diyalog Çalıştayı"
- Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı Akca: - "Gündemimizde bulanan en önemli sözleşmelerden birisi de Stockholm Sözleşmesidir. Çünkü bu tehlikeli kimyasallar doğrudan doğruya insan sağlığı üzerine etki eden, kontrolü son derece zor, yönetilmesi zor, yönetim araçları dünyada bile henüz yeteri kadar geliştirilmemiş konulardır, o konular üzerinde de duruldu"

AFYONKARAHİSAR (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı Lütfi Akca, " çalıştaya ilişkin, "Gündemimizde bulanan en önemli sözleşmelerden birisi de Stockholm Sözleşmesidir. Çünkü bu tehlikeli kimyasallar doğrudan doğruya insan sağlığı üzerine etki eden, kontrolü son derece zor, yönetilmesi zor, yönetim araçları dünyada bile henüz yeteri kadar geliştirilmemiş konulardır, o konular üzerinde de duruldu" dedi.

Küresel Çevre Fonu'nun (GEF) İdari Odak Noktalığı görevini yürüten Orman ve Su İşleri Bakanlığı, GEF Sekretaryası ve Dünya Bankası işbirliğiyle düzenlenen "3. Ulusal Diyalog Çalıştayı", Afyonkarahisar'da sona erdi.

Akça, kentteki bir otelde düzenlenen çalıştayın sonunda yaptığı konuşmasında,  önemli bir çalışmayı başlattıklarını söyledi. Toplantının adının da "diyolog çalıştayı" olduğunu belirten Akca, şöyle konuştu:

"Diyoloğu başlattık. Bu son derece önemli diyolog, yani kurumlar arasında iletişimin, koordinasyonun sağlanması ve birliğinin sağlanması son derece önemli. Önümüzdeki dönemde, önümüzdeki günlerde de süreçlerde de bunların çözümünü hep birlikte gerçekleştirerek gücümüzü değişik grupların, değişik kurumların güçlerini uyum içerisinde iyi bir koordinasyon içerisinde el birliğiyle ve iyi bir iletişim içerisinde bir noktaya yönlendirerek daha başarılı sonuçlar alırız ve enerjimizi, kaynaklarımızı daha verimli kullanırız.

Özellikle insan sağlığı üzerine doğrudan teshir olan kirleticiler ki bugün de burada üzerinde duruldu. Ben 2007 yılından itibaren belli bir süre Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü görevi yaptım biz o esnada Stockholm Sözleşmesine taraf olduk. Bence bizim gündemimizde bulanan en önemli sözleşmelerden birisi de Stockholm Sözleşmesidir. Çünkü bu tehlikeli kimyasallar doğrudan doğruya insan sağlığı üzerine etki eden, kontrolü son derece zor, yönetilmesi zor, yönetim araçları dünyada bile henüz yeteri kadar geliştirilmemiş konulardır, o konular üzerinde de duruldu.

Bu çalışmayı başlattıktan sonra hiç tempomuzu düşürmeden hemen ikinci, üçüncü ve diğer adımları da atarak bu proje fikirlerini sonuçlandırmamız gerekiyor. Tabi projeler oluştururken katılımcıların sağlanması önemli parametreler. zaten her zaman dikkat ediyoruz."