8 Mart Dünya Kadınlar Günü

8 Mart Dünya Kadınlar Günü
8 Mart Dünya Kadınlar Günü
AFYONKARAHİSAR (AA) - Afyonkarahisar Belediyesi El Sanatları ve Mesleki Eğitim Kursları (AFEMEK) ile Halk Eğitim Merkezi işbirliğiyle eğitim...

AFYONKARAHİSAR (AA) - Afyonkarahisar Belediyesi El Sanatları ve Mesleki Eğitim Kursları (AFEMEK) ile Halk Eğitim Merkezi işbirliğiyle eğitim verilen kurslarda ve Taş Medrese'de kurulan atölyelerde yapılan el sanatları, 8 Mart Dünya  Kadınlar Günü'nde sergilendi.

Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, eşi Emine Çoban ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun eşi Hatice Eroğlu, stantları gezerek bilgi aldı.

Sergide, " Kadın İsterse" isimli proje hakkında da sunum yapıldı. 

Serginin ardından bir otelde "Kadınlar Günü Özel Daveti" düzenlendi. Afyonkarahisar Belediyesi ve Kent Konseyi Kadın Meclisi işbirliğiyle düzenlenen programda konuşan Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Hatice Dudu Özkal, kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutladı.

Kadın ve erkeğin bir saatin dişlileri gibi senkronize ve uyumlu olmaları gerektiğini söyleyen Özkal, şunları kaydetti:

"Tarih kadınla başlamadı belki ama kadınla birlikte ilerlemeye devam ediyor. Tarihi süreç incelendiğinde kadınlar ne zaman olmaları gereken konumda bulunmuşlarsa, o dönemlerde medeniyetlerin geliştiğini görürüz. Ne zaman kadınlar hak ettikleri konumda olamadılarsa o dönemler hep karanlık, hep karmaşa olmuştur."

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun eşi Hatice Eroğlu ise kadınların 3'te 1'inin aile içi şiddete maruz kaldığını söyledi.

Türkiye 'de bu oran 2008 yılında yüzde 39 iken, 2014 yılında yüzde 35'e gerilediğini dile getiren Eroğlu, her ne kadar yıllara oranla düşüş yaşansa da kadına şiddetin sıfır düzeyine indirilmesi gerektiğini ifade etti.

Kadınların aktif siyasette daha çok yer alması gerektiğini vurgulayan Eroğlu, genel seçimlerde Afyonkarahisar'dan çıkacak beş milletvekilinden en az birinin kadın olması gerektiğini sözlerine ekledi.