9'uncu Uluslararası Seramik Kongresi Afyonkarahisar'da başladı

9'uncu Uluslararası Seramik Kongresi Afyonkarahisar'da başladı
9'uncu Uluslararası Seramik Kongresi Afyonkarahisar'da başladı
AFYONKARAHİSAR (AA) - Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) ve Türk Seramik Derneği iş birliğinde düzenlenen 9'uncu Uluslararası Seramik Kongresi,...

AFYONKARAHİSAR (AA) - Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) ve Türk Seramik Derneği iş birliğinde düzenlenen 9'uncu Uluslararası Seramik Kongresi, Afyonkarahisar'da başladı.

Seramik Kongresi Düzenleme Kurulu Başkanı ve AKÜ Mühendislik Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Taner Kavas, bir termal otelde düzenlenen kongrenin açılışında, bu tür organizasyonların bilim insanları ve sektör temsilcilerini bir araya getirmesi açısından önemli olduğunu söyledi.

Kavas, kongreye sunulan bildirilerin bilim kurulu aracılığıyla seçilerek, yayımlanmak üzere Ceramics International ve Materials Characterization dergilerine gönderileceğini aktardı.

AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak da üniversite olarak ulusal ve uluslararası organizasyonlar düzenleyerek, bilimsel faaliyetlerde önemli roller üstlendiklerini ifade etti.

Türk Seramik Derneği ile ortaklaşa düzenledikleri 9'uncusu düzenlenen kongrenin 3'üncü kez Afyonkarahisar'da gerçekleştirildiğine dikkati çeken Solak, "Kongre süresince ülkemizin çeşitli illerinden gelen seramik sektörü temsilcileri, bilim insanları ve seramik sanatçılarımız fikir alışverişinde bulunacak, yenilikçi fikirleri paylaşacaktır" dedi.

- İleri seramikler alanındaki gelişmeler

Türk Seramik Derneği Başkanı Tolun Vural ise seramiğin on binlerce yıldır insanlığın bir parçası olduğunu anlattı.

Seramiğin estetik ve fonksiyonel karakteristiğinin günlük yaşamın vazgeçilmezleri arasında olduğuna işaret eden Vural, şöyle devam etti:

"İleri seramikler olarak adlandırılan malzemelerden yapay kemikler, diş implantları günümüzde çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Dünyada alternatif enerji kaynakları kullanımına yönelik eğilimler, ileri seramik alanında büyüme yönünde etki yapmaktadır. Bu nedenle ileri seramikler alanında araştırma ve geliştirme önem kazanmıştır. Düzenlediğimiz kongrelerin bu konuda ülkemizde bilgi paylaşımına büyük katkı sağlayacağını düşünüyoruz."

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) üyesi Prof. Dr. Hasan Mandal da "Küresel Eğilimler, Araştırma, Teknoloji Geliştirme, İnovasyon Ekosistemimiz, Seramik Sektörü Açısından Değerlendirme" başlıklı bir sunum yaptı.

Mandal, yükseköğretim kurumlarının görevleri arasında 3 temel fonksiyon olduğunu vurgulayarak, "Yükseköğretim kurumları bu fonksiyonları yerine getirmeye çalışan yapılardır. Bunlar, eğitim ve araştırma ile topluma değer üretmedir" ifadelerini kullandı.