AB projesi kapsamında 30 öğrenciye tablet dağıtıldı

AB projesi kapsamında 30 öğrenciye tablet dağıtıldı
AB projesi kapsamında 30 öğrenciye tablet dağıtıldı
- Çek Cumhuriyeti koordinatörlüğünde Türkiye, İtalya, Malta, İsveç, Yunanistan ve Almanya'nın içinde yer aldığı Disleksik Çocuklar İçin Akıllı Teknolojik Çözümler Projesi kapsamında tablet dağıtıldı

AFYONKARAHİSAR (AA) - Çek Cumhuriyeti koordinatörlüğünde Türkiye , İtalya, Malta, İsveç, Yunanistan ve Almanya'nın içinde yer aldığı Disleksik Çocuklar İçin Akıllı Teknolojik Çözümler Projesi (İsmart) kapsamında öğrencilere tablet dağıtıldı.

Afyonkarahisar Mareşal Fevzi Çakmak Ortaokulu'nda gerçekleştirilen tablet dağıtım töreninde konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın, İsmart projesinin disleksik öğrencilerin teknolojiden yararlanmalarını sağlayacak bir proje olduğunu söyledi.

Projenin 7 ortaklı bir Avrupa Birliği projesi olduğunu ifade eden Yalçın, şöyle konuştu:

"Ülkemizde yeni bir kavram olarak duyuyoruz disleksik öğrenim bozukluğunu. Tabii kendine göre avantajları var, dezavantajı var. Bu açıdan dezavantajları, avantaja dönüştürmek istiyoruz. Son üç buçuk yıldır özel eğitime muhtaç olan öğrencilerimize yönelik eğitime ayrı bir önem veriyoruz. Bu amaçla da ilimizde özel eğitime ihtiyacı olan açılmadık eğitim kurumumuz kalmadı."

Dezavantajlı olan öğrencilere pozitif ayrımcılık yaptıklarını belirten Yalçın, lise düzeyinde olan özel eğitime muhtaç öğrenciler için de okulu açmak için bakanlıktan olur yazılarının geldiğini aktardı.

Konuşmaların ardından disleksik öğrenme bozukluğu olan iki öğrencinin olduğu bir sınıftaki 30 öğrenciye İsmart programının yüklü olduğu tablet, klavye ve kulaklıklar dağıtıldı.

Çek Cumhuriyeti koordinatörlüğünde Türkiye, İtalya, Malta, İsveç, Yunanistan ve Almanya'nın içinde yer aldığı proje, 2013 yılında başladı. 2016'ya kadar devam edecek proje ile disleksik öğrenciler, öğretmenler ve velilere yardımcı olunması amaçlanıyor.