AFSİAD Başkanı Şehitoğlu:

AFSİAD Başkanı Şehitoğlu:
AFSİAD Başkanı Şehitoğlu:
- "Gerekiyorsa da acilen erken genel seçime gidilmelidir. Türkiye ekonomisi kaos istemiyor, bizler güvenli yatırımlar ve gelişmeler istiyoruz"

AFYONKARAHİSAR (AA) - Afyonkarahisar Sanayici ve İşadamları Derneği (AFSİAD) Başkanı Hüseyin Şehitoğlu, gerektiği takdirde acilen erken genel seçime gidilmesi gerektiğini belirterek, "Yeter ki hızlı, etkin kararlı bir hükümet kurulsun.  Türkiye ekonomisi kaos istemiyor, bizler güvenli yatırımlar ve gelişmeler istiyoruz" dedi.

Şehitoğlu, yaptığı yazılı açıklamada,  Türkiye ekonomisinin yapısal reformlara acilen ihitiyacının olduğu kurulacaksa koalisyon hükümetinin bir an evvel kurulmasını ancak kurulacak koalisyonun geçici bir süre için değil, partilerin uzlaştığı tam protokol ile uygulanabilir  olması gerektiğini belirtti.

Bu durumun gerçekleşmediği takdirde 2015 yılının Türkiye'si için dur kalk şeklinde bir ekonomi hiç hayırlı olmayacağını kaydederek, "2002 yılından bu yana yatırımların ve reformların hız kesmeden süreklilik ilkesine uygun bir şekilde gelişmesi sürdürülebilmesi gerekiyor. Türkiye'nin etrafı ateş duvarı gibi hep olumsuz koşullar ile yaşananları görüyoruz. Ekonomimizin en önemli ticari alış verişi komşu ülkelerimizle olması gerekirken bir çok olumsuzluklardan kaynaklı komşu ülkelerimizle ticaretimiz sekteye uğruyor" ifadelerini kullandı.

Şehitoğlu, iç piyasalarda hükümetin kurulmasının gecikmesi durumunda ekonominin derin yara alacağı sinyallerini aldıklarını belirterek, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

"Bu ülkemize yakışmayan heyecanını 2023 hedeflerini kaybedecek bir toplum değiliz. Siyasiler acilen ortak mutabakat ile bir protokol etrafında uzlaşmalıdır. Sorumluluk biz sanayici iş adamlarında da var, bu ülkenin gelişmesi için bizler yürüyeceğiz, siyasiler yolumuz açacak ama neredeyse iki aydır hükümet kurulamadı. Gerekiyorsa da acilen erken genel seçime gidilmelidir. Yeter ki hızlı, etkin kararlı bir hükümet kurulsun. Türkiye ekonomisi kaos istemiyor, bizler güvenli yatırımlar ve gelişmeler istiyoruz."

Türkiye'nin bölünmez bir bütün olduğunu ifade den Şehitoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

"Artık anlaşılıyor ki bu terör dış mihrakların ülkemizin gelişmesini ekonomimiz ile bölgemizde güç olmamızı istemeyenler dış mihraklar tarafından besleniyor. Kürt kardeşlerimiz ile bir sorun olmadığı da ortada. Çözüm süreci bence rafa kaldırılmalı ve devletin gücünün gerektiğinde ne denli iradeli ve kuvvetli olduğunun bildirilmesi lazım. Terör ile mücadele edecek bir irade ve güç olduğunun farkındayız sonuna kadar terörün kökünün kazınmasını istiyor ve destekliyoruz."