Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Solak:

Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Solak:
Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Solak:
AFYONKARAHİSAR (AA) - Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektörü Mustafa Solak, Onkoloji ve Hematoloji Hastanesi ihalesinin yakında yapılacağını...

AFYONKARAHİSAR (AA) - Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektörü Mustafa Solak, Onkoloji ve Hematoloji Hastanesi ihalesinin yakında yapılacağını bildirildi.

AKÜ Rektörü Solak, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla AKÜ Sosyal Tesisleri'nde basın çalışanlarına yönelik düzenlenen programda yaptığı konuşmada, 21 Mart 2011'de rektörlük görevine gelmesinin ardından geçen sürede yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi. 

AKÜ'nün devam eden iki inşaatının bulunduğu, uygulamaya konulan 23 projeden 21'nin bitirildiğini anlatan Solak, şu ifadelere yer verdi:

"Ali Çetinkaya Kampüsü'ndeki poliklinik binası, Uygulama Araştırma Fizik Tedavi Hastanesi, tıbbi derslikler, merkezi laboratuvar, hukuk fakültesi, şehir merkezinde diş hekimliği fakültesi ve içinde bulunduğumuz tesisin yenilenmesi gibi çalışmaları yaptık. İki projemiz hızla bitiriliyor. Biri mühendislik ve teknoloji fakültelerimizin tüm laboratuvarları yapılıyor. 88 laboratuvarın şu anda kaba inşaatı bitti. Cezaevinde yaptırdığımız mobilyaların montajı sürüyor. Şubat ayının son haftası inşallah devlet büyüklerimizle birlikte açacağız. Üç bin kişilik bir yemekhane getireceğiz. Bu yemekhanede aynı anda 3 bin kişi yemek yiyebilecek. Bu kampüste 22 bin kişi günlük hayatını sürdürüyor. Ali Çetinkaya Kampüsü'nde günlük işleyişimiz 10 bin civarında, Şuhut Kampüsü'nde de 440 öğrenci, 30 akademik personelimiz var. Şehrimizde 3 kampüsümüz var. Ahmet Necdet Sezer Kampüsü herkesin uğrak alanı. Biz tüm gereksinimleri kökten çözmek istiyoruz. O nedenle Allah'ın izni ile bitirdik."

-"Onkoloji ve Hematoloji Hastanesi"

Özellikle 4 projenin çok önem taşıdığını dile getiren Solak, şöyle devam etti:

"30 bin metrekare kapalı alana sahip bir ile üç saatlik mesafeyi dikkate alarak 14 ile hitap edecek Onkoloji ve Hematoloji Hastanesi'nin ihalesi yapılacak. 101 milyon  lira maliyetli bir proje. Ben öğretim üyesi olarak bu yaşıma kadar yürüttüğümüz en büyük proje olduğunu söylüyorum. Mali değeri böyle ama katma değeri çok daha yüksek. Toplumda yüz bireyden 4'ü kanser hastası. Her yüz bireyden 12'de kanser olmak üzere. O nedenle biz idealimiz olan Fizik Tedavi Rehabilitasyon Hastanemizi gerçekleştirdikten sonra o başarı bize onkoloji hastanesinin bütçesini getirdi. Kalkınma Bakanlığı yetkilileri bize kurum olarak üzerimize düşeni yaptığımızı, Fizik Tedavi Rehabilitasyon Hastanesi'ni tam donanımlı olarak Türkiye 'de ilk örneğini tesis ettiniz dediler. Günlük ortalama 40 ilden insanımız tedavi amacıyla buraya geliyorlar. Bu gayret bize Onkoloji ve Hematoloji Hastanesi imkanını verdi. Bu nedenle devletimize ve hükümetimize şükranlarımı sunuyorum."

İkinci büyük projenin de teknopark olduğunu aktaran Solak, "Yeni açtığımız kütüphane arkasındaki binayı ofisler olarak kullanacağız. 300 bin metrekarelik alanla isteyen müteşebbislere, firmalara Tınaztepe ve Üniyurt arkasında otogara doğru giden Şahitler Kayası mevkisinin arasındaki bölgeyi seçtik. Senatomuz orayı uygun gördü. Buraya bazı firmaların gelmesine ön ayak olacağız. Çok güzel bir ticarileştirme ortamı da sağlayacağız" diye konuştu.