Afyonkarahisar Ağustos ayı ihracatı

Afyonkarahisar Ağustos ayı ihracatı
Afyonkarahisar Ağustos ayı ihracatı
AFYONKARAHİSAR (AA) - Afyonkarahisar'ın Ağustos ayı ihracatının, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,8 düşüşle 25 milyon 620 bin dolar olduğu...

AFYONKARAHİSAR (AA) - Afyonkarahisar'ın Ağustos ayı ihracatının, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7,8 düşüşle 25 milyon 620 bin dolar olduğu bildirildi.

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Dış Ticaret Uzmanı Hüsnü Selim Şenbabaoğlu, yaptığı açıklamada, Ocak-Ağustos döneminde de ihracatın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14,4 düşüşle 206 milyon 341 bin dolara gerilediğini aktardı.

Ağustos ayında, Afyonkarahisar'dan toplam 80 farklı ülkeye ihracat yapıldığını belirten Şenbabaoğlu, şunları kaydetti:

"En çok ihracat yaptığımız ilk 3 ülke Irak, Amerika Birleşik Devletleri ve Çin Halk Cumhuriyeti'dir. Ağustos ayında Irak'a yapılan ihracatta yüzde 19,9 oranında düşüş gerçekleşmiştir. Bu düşüşle Irak'a 7 milyon 893 bin dolarlık ihracat gerçekleştirilmiştir. İkinci sırada yer alan Amerika Birleşik Devletleri'ne Temmuz ayında ihracat yüzde 21 artarak 4 milyon 467 bin dolar olmuştur. Çin Halk Cumhuriyeti'ne yaptığımız ihracatta gerileme görülmüştür. Yüzde 15,9 gerileyen ihracatımızın tutarı 1 milyon 650 bin dolardır."

-Mermer ihracatında artış

Şenbabaoğlu, Ağustos ayında mermer ihracatında geçen ayda olduğu gibi artış gerçekleştirildiğini belirterek, "Çoğunluğu mermer olan madencilik ürünleri sektörü ihracatı yüzde 7,4 oranında artmıştır. Ağustos ayı ihracatı bu artışla 15 milyon 152 bin dolar olarak gerçekleşmiştir. 7 milyon 845 bin dolar ihracat ile sektör olarak ikinci sırada yer alan ve çoğunluğu yumurta olan su ürünleri ve hayvansal mamulleri ihracatı yüzde 21,9 oranında gerilemiştir" ifadelerini kullandı.