Afyonkarahisar patates üretiminde 4. sırada

Afyonkarahisar patates üretiminde 4. sırada
Afyonkarahisar patates üretiminde 4. sırada
AFYONKARAHİSAR (AA) -  Afyonkahisar'ın, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, patates üretiminde 4. sırada olduğu bildirildi.TÜİK Manisa...

AFYONKARAHİSAR (AA) -  Afyonkahisar'ın,  Türkiye İstatistik Kurumu ( TÜİK ) verilerine göre, patates üretiminde 4. sırada olduğu bildirildi.

TÜİK Manisa Bölge Müdürü Mehmet Akyol, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'de 1 milyon 297 bin 32 dekarlık alanda ekilen patatesin 1 milyon 283 bin 919 dekarlık alanının hasat edildiğini belirtti.

Akyol, Türkiye'de 2014'te patates üretiminin bir önceki yıla göre yüzde 5,5'lik bir artış göstererek 4 milyon 166 bin ton olduğunu ifade etti.

Afyonkarahisar'ın 301 bin 579 ton patates ile en yüksek üretim yapan 5. il olduğunu belirten Akyol, en az patates üretimi yapılan ilin ise 97 tonla Rize olduğunu aktardı.

Akyol, şunları kaydetti:

"2014 yılı geçici verilerine göre, Afyonkarahisar'daki patates üretimi, bir önceki yıla göre yüzde 1,6 azalarak 301 bin 579 ton olarak gerçekleşmiş olup Afyonkarahisar'ın, bu üretim miktarı ile Türkiye üretiminin yüzde 7,24'ünü karşılamaktadır. Afyonkarahisar, bu değerle en fazla patates üretimi yapan 4. il konumundadır. Afyonkarahisar'da patates üretiminin en fazla olduğu 5 ilçe sırasıyla Sandıklı, Şuhut, Dinar, Merkez ilçesi ve Çobanlar ilçesidir."