Afyonkarahisar'a ismini veren bitki, rengiyle şaşırtıyor

Afyonkarahisar'a ismini veren bitki, rengiyle şaşırtıyor
Afyonkarahisar'a ismini veren bitki, rengiyle şaşırtıyor
- Afyonkarahisar'a adını veren, halk arasında "haşhaş" olarak ifade edilen "afyon" bitkisi, çiçeklenme döneminde görenlerin dikkatini çekiyor - Çobanlar Belediye Başkanı Alaka: "Haşhaş tohumunun rengi sarı, beyaz ya da açık renklerde ise beyaz oluyor. Eğer tohum siyah veya lacivert renginde ise mor rengini alıyor"

AFYONKARAHİSAR (AA) - Afyonkarahisar'a adını veren, halk arasında "haşhaş" olarak ifade edilen "afyon" bitkisi, çiçeklenme döneminde ilgi görüyor.

Türkiye 'de yüzde 90'ının Afyonkarahisar ve çevre illerinde yetiştirilen haşhaş, yöre halkının en önemli geçim kaynaklarından birini oluşturuyor. 

Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) denetimleri altında yetiştirilen haşhaş, beyaz ve mor rengiyle dikkat çekiyor. Adeta bir annenin çocuğuna gösterdiği ilgi gibi şefkat bekleyen bitki, soğuk ve sıcağı sevmezken, durumuna göre en az iki kez de çapaklanıyor.

Sofraları süslemesinin yanı sıra tıpta ilaç yapımında kullanılan bitki, kozmetik sanayisinde de kullandığı biliniyor.

Çobanlar ilçesinde yoğun ekildiği görülen bitki, ihtişamlı görüntüsüyle görenlerin dikkatini çekiyor.

- "Tohumu, rengini belirliyor"

Çobanlar Belediye Başkanı Salih Alaka, AA muhabirine yaptığı açıklamada, haşhaşın Afyonkarahisar'a adını veren bir bitki türü olduğunu söyledi.

Haşhaşın beyaz ve mor renkli olmak üzere iki çeşit olduğunu dile getiren Alaka, "Bunlar içerisindeki haşhaş tohumunun rengi sarı, beyaz ya da açık renklerde ise beyaz oluyor. Eğer tohum siyah veya lacivert renginde ise mor rengini alıyor" dedi. 

Alaka, haşhaşın ekim ayında ekiminin başladığını ifade ederek, ilkbahar mevsiminde ilk çapasının ve ilaçlamasının yapıldığını bildirdi.

Daha sonra durumuna göre 2-3 kez çapalanıp, sulamasının yapıldığını anlatan Alaka, şöyle konuştu:

"Temmuz ayında kozalar kuruduktan sonra toplanmaya başlanılır. Çuvalladıktan sonra depolarda kozasıyla çekirdeği ayrıştırılır. Ardından ise TMO, fiyatlandırmasını yapar. Afyon bitkisi sadece TMO'nun denetimi altında üretiliyor. Kapsüllerinin tek alıcısı, yine TMO'dur. Bunun hane başına düşen belli bir sınırlaması var. Aynı tarlaya haşhaş ekemezsiniz, dönüşümlü ekim yapılabilir."

- "Yöreye has bir bitki türüdür"

Alaka, afyonun ilaç sanayisinde kullanılan bitki türü olduğunu belirterek, bitkinin geçmişten bu yana en önemli gelir kaynağının olduğunu aktardı.

Haşhaşın çok nazlı bir bitki olduğunu ifade eden Alaka, "Yöreye has bir bitki türüdür. Tohumları çok küçük olduğundan dolayı hemen çıkmaz, bu yüzden problemlidir. Çok yağışlı, kurak ve güneşli olması bu bitkinin hoşuna gitmez. Bütün şartların uygun olması lazımdır. Bu yıl çok fazla yağış oldu ama dolu dışında bir sıkıntının olmadığını düşünüyoruz" diye konuştu.

Alaka, haşhaşın yemeklerde de kullanıldığına değinerek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Haşhaş, hamur işlerimizin de vazgeçilmezidir. Haşhaşı ekmek, bükme ve pasta türlerinde daha çok kullanırız. Bu ürünlere çok daha iyi tat katar, damak tadı da çok farklıdır. Herkesin denemesini isterim. Haşhaş, bu şekilde kullanıldığı gibi ezildikten sonra da kullanılır. Bu şekilde reçelle karıştırıldığında farklı bir tat verir. Haşhaş, mutfağımızın olmazsa olmazlarımızdandır."