Afyonkarahisar'da eski Hükümet Konağı yıkılıyor

Afyonkarahisar'da eski Hükümet Konağı yıkılıyor
Afyonkarahisar'da eski Hükümet Konağı yıkılıyor
AFYONKARAHİSAR (AA) - Afyonkarahisar'da, Cumhuriyet Meydanı Projesi çalışmaları kapsamında eski Hükümet Konağı'nın yıkımına başlandı.Belediyeden...

AFYONKARAHİSAR (AA) - Afyonkarahisar'da, Cumhuriyet Meydanı Projesi çalışmaları kapsamında eski Hükümet Konağı'nın yıkımına başlandı.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamaya göre, Belediye Meclisinin kararı sonrası Cumhuriyet Meydanı için Ulusal Mimarlık ve Kentsel Tasarım Fikir Proje Yarışması düzenlendi. Bu noktada fikir ve tasarımlar oluşturuldu.

Yine bu çalışmalar çerçevesinde Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Emek Binası'ndan elde edilecek 15 milyon lira gibi bir kaynaktan vazgeçti ve geçen dönem Emek Tesisleri binasının yıkımı tamamlandı.

Tarihi belediye binası, restorasyon sonrası valilik olarak hizmet vermeye başladı. Cumhuriyet Meydanı düzenlemesinde ilk etabı tamamlamak için büyük çaba sarf eden Afyonkarahisar Belediyesi, eski Hükümet Konağı'nı yıkarak önemli bir aşamayı daha geçmeyi planlıyor.

Etaplar halinde hayata geçecek meydan düzenlemesinin birinci etabının bu dönem sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor.

Meydanda, yaya öncelikli ulaşım planları, tramvay hattı, kafeler ve oturma alanları, su ve ışık gösterileri, milli maçların seyredileceği medya duvarı, aktivitelerin yapılacağı sosyal alanlar yer alacak.

Meydan düzenlemesinde ağaçlar korunacak ve çağdaş kentin tarihi kimliğini ortaya çıkaran proje ile şehir kent meydanına kavuşacak.