Afyonkarahisar'ın 3 aylık şekerleme ihracatı 2 milyon doları aştı

Afyonkarahisar'ın 3 aylık şekerleme ihracatı 2 milyon doları aştı
Afyonkarahisar'ın 3 aylık şekerleme ihracatı 2 milyon doları aştı
- Türkiye'nin şekerleme üretim merkezlerinden Afyonkarahisar'ın bu alandaki dış satımı, ocak-mart döneminde 2 milyon doları geçti - ATSO Dış Ticaret Uzmanı Şenbabaoğlu: - "Şekerleme ürünleri ihracatının en çok olduğu ülkeler Danimarka, Belçika, Libya, Bulgaristan, Irak, Cezayir, Kosova, ABD, Fransa ve Hollanda'dır"

AFYONKARAHİSAR (AA) - CANAN TÜKELAY - Kaymaklısı ve cevizlisi başta olmak üzere lokum çeşitlerinin üretimiyle bilinen Afyonkarahisar'dan yılın 3 ayında şekerleme ürünü ihracatı 2 milyon doları aştı.

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Dış Ticaret Uzmanı Hüsnü Selim Şenbabaoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şekerleme ihracatı bakımından 2015 yılına hızlı başlandığını söyledi.

İlin bu alandaki dış satımının 2013 yılında 7 milyon 950 bin dolar, geçen sene ise bu döneme göre yüzde 3,6 artışla 8 milyon 240 bin dolar olduğunu anlatan Şenbabaoğlu, şöyle konuştu:

"2015 yılının ilk 3 ayındaki şekerleme ürünleri ihracatımız 2 milyon doları geçmiştir. En çok ihracat edilen şekerleme ürünleri ise tahin helva, lokum çeşitleri, tahin, pekmez ve reçeldir. Şekerleme ürünleri ihracatının en çok olduğu ülkeler Danimarka, Belçika, Libya, Bulgaristan, Irak , Cezayir, Kosova, ABD , Fransa ve Hollanda'dır. Firmalarımız doğrudan ihracatın yanı sıra ihraç kayıtlı olarak da şekerleme ürünü vermektedir. Afyonkarahisar dışındaki firmalara ürün satışı gerçekleştiren firmalarımızın ürünleri, farklı bir ildeki firmalarca yine yurt dışına satılmaktadır."

- 4 sene önceki yıllık ihracatın fazlasını 3 ayda elde ettiler

Şenbabaoğlu, şekerleme ihracatının yıldan yıla artığının altını çizerek, 4 yıl önce 1 milyon 720 bin dolar olan ihracatı, 2015'te sadece 3 ayda geçmeyi başardıklarını dile getirdi.

Afyonkarahisar'dan kaliteli üretim ve eşsiz lezzetiyle dış satımın artarak süreceğine inandıklarını vurgulayan Şenbabaoğlu, "Afyonkarahisar, yılların verdiği tecrübe ile lokumuyla anılan bir il oldu. Yolu Afyonkarahisar'a düşüp de lokum almadan giden insan sayısı yok denilecek kadar azdır" ifadesini kullandı.