Afyonkarahisarlı çocuklardan "lokum yeme" rekoru

Afyonkarahisarlı çocuklardan "lokum yeme" rekoru
Afyonkarahisarlı çocuklardan "lokum yeme" rekoru
- Milli Eğitim Bakanlığının öncülüğünde gerçekleştirilen etkinlikte bin 103 öğrenci aynı anda lokum yiyerek "Dünya Çocuk Rekoru"nun sahibi oldu

AFYONKARAHİSAR (AA) - Afyonkarahisar'da aynı anda lokum yiyen bin 103 öğrenci, "Dünya çocuk rekorlarına"na adlarını yazdırdı.

Milli Eğitim Bakanlığının öncülüğünde Şekerli Mamuller Tanıtım Grubu (ŞTG) ve Afyon Lokum Atölyesi sponsorluğunda Afyon Park AVM'de gerçekleştirilen etkinlikte 6-12 yaşlarındaki bin 103 öğrenci aynı anda lokum yedi. 

Dünyada çocuklara yönelik ilk kez gerçekleştirilen "Lokum yeme" rekoru, Prof. Dr. Orhan Kural başkanlığındaki Dünya Çocuk Rekorları, Rekor Tescil ve ŞTG temsilcilerinin de yer aldığı hakem heyeti tarafından tescil edildi. 

Lokum atölyesinin genel müdürü Celal Koca, gazetecilere yaptığı açıklamada, dünyada aynı anda en fazla çocuğun lokum yemesinin sağlanması adına bu etkinliği düzenlediklerini söyledi.

Gelenekten gelen Türk lokumunu geleceğe taşıdıklarını belirten Koca, "Park AVM'de mini bir lokum atölyesi oluşturduk. Bu, dünyada bir ilktir. Etkinliğimize gelip bizlere destek veren herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ise şehrin lokum sayesinde ününü dünyaya duyurduğunu dile getirdi.

Lokumda en önemli unsurun gerçek manda kaymağı olduğunu ifade eden Çoban, "Burada bugün çok güzel bir etkinlik düzenlendi. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bu rekorun asıl amacı, Afyon lokumunu dünyaya tanıtmaktır" diye konuştu.

İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın da "Yerli Malı Haftası"na girildiğini anımsatarak "Yerli Malı Haftası'na yeniden dikkati çekmek istedik. Yerli malına çok daha fazla ihtiyaç duyduğumuz bugünlerde lokumumuzun tanıtımı anlamında bu etkinlik çok önemlidir" ifadelerini kullandı.