AKÜ Maden Hukuku Sempozyumuna ev sahipliği yapacak

AKÜ Maden Hukuku Sempozyumuna ev sahipliği yapacak
AKÜ Maden Hukuku Sempozyumuna ev sahipliği yapacak
AFYONKARAHİSAR (AA) - Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Türkiye'de ilk kez düzenlenecek olan Maden Hukuku Sempozyumu'na 3-4 Ekim 2015 tarihleri...

AFYONKARAHİSAR (AA) - Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Türkiye 'de ilk kez düzenlenecek olan Maden Hukuku Sempozyumu'na 3-4 Ekim 2015 tarihleri arasında ev sahipliği yapacak.

AKÜ'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Maden Hukuku Sempozyumu AKÜ Hukuk Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi Maden Mühendisliği bölümü işbirliğinde 3-4 Ekim 2015 tarihlerinde bir termal otel'de düzenlenecek.

Sempozyuma ilişkin yürütme kurulundan yapılan yazılı açıklamada, son yıllarda madenciliğin Türkiye kamuoyunun dikkatini çektiği kaydedilerek bir süre önce meydana gelen elim maden kazalarının da madenciliğin teknik, bilimsel ve hukuki bakımdan multidisipliner olarak incelenmesi gerekliliğini ortaya koyduğu kaydedildi.

Yürütme Kurulu açıklamasında madenciliğin kamuoyunun gündeminde yer bulması sonucunda 18 Şubat 2015 tarihinde kabul edilen 6592 sayılı kanun ile 3213 sayılı Maden Kanunu'nda değişikliklerin yapıldığı belirtildi.

Sempozyumun amacının, madencilik alanında uygulamada karşılaşılan sorunlar ve mahkeme kararlarında somutlaşan hukuki problemlerinin değerlendirilmek ve çözüm önerileri sunmak olduğu vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"İlgili meslek kuruluşu temsilcileri, sektör çalışanları, akademisyen ve araştırmacıların bir araya gelmesine vesile olacak bu sempozyumun, bilgi üretimine katkı sağlaması, yeni bakış açıları sunması ve madencilik alanında yapılacak hukuki ve teknik gelişmelere ışık tutması beklenmektedir."

Açıklamada sempozyuma ilişkin her türlü bilgi ve iletişim için www.madenhukukusempozyumu.org web adresindeki linklerin de kullanılabileceği kaydedildi.

2 gün sürecek olan sempozyumda, madenciliğin tarihsel gelişiminden, madencilik kanunundaki güncel gelişmelere, iş sağlığı ve güvenliğinden, kamu ve özel hukuk açısından madenciliğe, madencilik tekniği ve rödovans sözleşmelerinden madenciliğin temel sorunları ve çevreye kadar toplam 7 oturumda bildiriler sunulacak.