"AKUT'un eğittiği Suriye sivil savunması binlerce hayat kurtardı"

"AKUT'un eğittiği Suriye sivil savunması binlerce hayat kurtardı"
"AKUT'un eğittiği Suriye sivil savunması binlerce hayat kurtardı"
- AKUT Arama Kurtarma Derneği Başkanı Mahruki: - "Yaklaşık bin Suriyeliye eğitim verdik. Bu arkadaşlar, bombalanmış binalardan 15 bin civarında Suriyelinin hayatını kurtardı" - "Depremde yıkılan binaların enkaza dönüştükten sonraki arama kurtarma uygulamasını, bombalanmış binalarda arama kurtarmaya dönüştürdük. BM'de çok takdir edilen bir proje oldu"

AFYONKARAHİSAR (AA) - ÖZKAN BEYER - Kendilerini "beyaz kasklılar" olarak adlandırılan sivil savunma ekibi, AKUT Arama Kurtarma Derneğince verilen bombalanmış binalarda arama eğitimiyle Suriye 'de binlerce hayat kurtardı.

AKUT Eğitim ve Araştırma Enstitüsünce yaklaşık iki yıl önce Adana'nın Ceyhan ilçesinde kurulan Ceyhan Yangın ve Doğal Afet Eğitim Merkezinde (CEYDEM) yaklaşık bin Suriyeliye enkazda arama ve kurtarma eğitimi verildi.

AKUT Arama Kurtarma Derneği Başkanı Nasuh Mahruki, AA muhabirine yaptığı açıklamada, derneğin yaklaşık 19 yıl önce kurulduğunu anımsattı.

Mahruki, bin 600 civarında gönüllülerinin bulunduğunu, bugüne kadar bin 900'ün üzerinde arama kurtarma çalışması yaptıklarını ifade ederek, AKUT'un BM'nin akredite edilmiş ilk kurtarma takımı olduğunu belirtti.

Kurdukları AKUT Enstitüsünde, dış kurumlara verilen tüm danışmanlık, eğitim ve benzeri faaliyetleri sürdürdüklerini ifade eden Mahruki, şunları kaydetti:

"Bu enstitüde, Suriye sivil savunmasını yetiştiriyoruz. İngiltere, Almanya ve Japonya gibi gelişmiş ülkelerin ödediği bütçeyle Suriye'de bir arama ve kurtarma timi kurduk. Yaklaşık bin Suriyeliye eğitim verdik. Bu arkadaşlar, bombalanmış binalardan 15 bin civarında Suriyelinin hayatını kurtardı. Bunlardan 30-40'ı maalesef ikinci bombardımandan sonra hayatını kaybetti. Suriye'de görev alan 'beyaz kasklılar'ın tamamını yetiştirdik. BM'de çok takdir edilen bir proje oldu. Dünyada daha önce böyle bir model yoktu. Depremde yıkılan binaların enkaza dönüştükten sonraki arama kurtarma uygulamasını, bombalanmış binalarda arama kurtarmaya dönüştürdük. Daha kısıtlı malzemeyle daha fazla risk alarak arama kurtarma eğitim modülü geliştirdik. Çok da başarılı olduk. Bu projeyi, Afganistan ve Yemen gibi başka kritik savaş bölgelerinde geliştireceğiz."