ASDER Genel Başkan Yardımcısı Çelenk:

ASDER Genel Başkan Yardımcısı Çelenk:
ASDER Genel Başkan Yardımcısı Çelenk:
- "Referandumda alınan yüzde 58'lik 'evet' oyu, sadece ordudan atılanlar değil, sadece milletin değil, ümmetin kaderi üzerinde en büyük istişare oldu. O istişarenin bereketi de devam ediyor"

AFYONKARAHİSAR (AA) - Adaleti Savunanlar Derneği (ASDER) Genel Başkan Yardımcısı Arif Çelenk, "Referandumda alınan yüzde 58'lik 'evet' oyu, sadece ordudan atılanlar değil, sadece milletin değil, ümmetin kaderi üzerinde en büyük istişare oldu. O istişarenin bereketi de devam ediyor" dedi.

Afyonkarahisar Belediyesi Sosyal Tesisleri'nde, 50'ye yakın sivil toplum kuruluşundan temsilcilerin katıldığı toplantıda konuşan Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, adaletin sadece Türkiye 'de değil, dünyada herkesin aradığı en temel kavram olduğunu söyledi.

Adaleti sadece Afyonkarahisar'da, bölgede, ülkede değil, dünyada arzulandığını söyleyen Çoban, şunları kaydetti:

"İnşallah adalet dünyanın her tarafına hakim olsun. Zulüm kimden gelirse gelsin zulmeden, bizim din kardeşimiz dahi olsa, adına Müslüman dahi geçse, biz o zalime karşı, gayrimüslim bir insanın yanında yer almaktan asla çekinmeyiz. Zulmedenin bence dini, dili, ırkı, inancı, bölgesi hiçbir şeyi hüküm ifade etmez. Kim zulme maruz kalırsa bizim onun yanında yer almamız gerekiyor."

- "Öyle zaman geldi ki bizim sesimize kulak vermeler başladı"

Çelenk ise derneğin, 28 Şubat'ın fırtınalı döneminde inancından dolayı, ordudan atılanların ilk planda kurduğu bir dernek olduğunu, üyelerinin her birinin hatıralarının kitap olduğunu, haberleştirildiğini ve dinleyenlerin, okuyanların yüreklerini dağladığını ifade etti. 

O dönem sadece inancından dolayı ordudan atılanların olmadığını başörtüsü başta olmak üzere çeşitli konularda mağdur edilenlerin bulunduğunu hatırlatan Çelenk, ASDER'in "A"sının askerleri, "S"sinin de sivilleri temsil ettiğini aktardı. 

"Disiplinsiz" gerekçesi ile ordudan atıldığını, "Biz disiplinsiz değiliz" diyerek bağırıp çağırdıklarını ancak karşılık bulamadıklarını söyleyen Çelenk, "Öyle zaman geldi ki bizim sesimize kulak vermeler başladı. Referandumda alınan yüzde 58'lik 'evet' oyu, sadece ordudan atılanlar değil, sadece milletin değil, ümmetin kaderi üzerinde en büyük istişare oldu. O istişarenin bereketi de devam ediyor" değerlendirmesinde bulundu.

Çelenk, Yüksek Askeri Şura kararıyla ordudan atılanların bir kısmının referandumdan sonra haklarını aldığını, başörtüsünden dolayı mağdur edilenlerin huzura kavuştuğunu sözlerine ekledi.