Aşırı yağmur turşuluk salatalık üretimini azalttı

Aşırı yağmur turşuluk salatalık üretimini azalttı
Aşırı yağmur turşuluk salatalık üretimini azalttı
- Afyonkarahisar'da turşuluk salatalık üretimi, önceki yıla göre yüzde 30 düştü

AFYONKARAHİSAR (AA) - Afyonkarahisar'da aşırı yağmurlar nedeniyle turşuluk salatalık üretimi bir önceki yıla göre yüzde 30 azaldı.

Salatalık üreticisi Ali Ayözen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yıl yağışların fazla olması sonucu gece sıcaklığının düştüğünü, bunun da salatalığın verimini azalttığını söyledi.

Tarlada 21 bin metrekare yerden günlük 6 ton salatalık toplanılması gerekirken sadece bir ton salatalık aldıklarını belirten Ayözen, "Yağıştan dolayı salatalıklar geç ekildi. Hasat dönemi çok kısa sürdü. Beyyazı, Çıkrık, Erenler ve  Çayırbağ başta olmak üzere bu yıl salatalık üreticisinin hiçbiri para kazanamadı" dedi.

- Rekolte beklentisi 200 tona düştü

Ayözen, İzmir 'den sonra salatalık ekiminin en fazla gerçekleştiği illerden birisi olan Afyonkarahisar'da bu yıl 700 ton rekolte beklentisinin 200 tona kadar düştüğünü ifade ederek, "Afyonkarahisar'da en kötü şartlarda günlük 500 tondu. Bu tabii herkese yansıdı. Üretici  bugün  tohum parasını anca kapattı, kapatıyor" diye konuştu.

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri, Beyyazı'da en son 10 Ağustos 2015'te ve öncesinde meydana gelen aşırı yağışa bağlı fungal (mantari) hastalık nedeniyle turşuluk salatalıkta yüzde 30 civarında verim kaybı yaşandığını bildirdi.