Atalarının savaştığı topraklarda "dostluk" için oynadılar

Atalarının savaştığı topraklarda "dostluk" için oynadılar
Atalarının savaştığı topraklarda "dostluk" için oynadılar
- Yunanistan'ın Olympiakos takımı, atalarının 94 yıl önce savaştığı Afyonkarahisar'da düzenlelen turnuvada Türk takımlarıyla dostluk maçlarına çıktı - Yerel tarih araştırmacısı Özpunar: - "Olympiakos'un misafir edilmesi, yıllar önce yaşanan bir olayın tekrarlandığını gösteriyor. Afyonkarahisar, böylesine önemli bir organizasyonda misafirperverliğini gösterdi"

AFYONKARAHİSAR (AA) - ÖZKAN BEYER - Afyon Summer Futbol Fest 2015 Turnuvası'nda mücadele eden Yunanistan Süper Ligi'nin son şampiyonu Olympiakos'un Yunanlı futbolcuları, atalarının 94 yıl önce savaştığı Afyonkarahisar'da Türk takımlarıyla dostluk maçlarına çıktı.

Yunanistan temsilcisi, eski teknik direktörü Vitor Pereira'nın başında bulunduğu Fenerbahçe 'ye 3-2 yenilirken, Antalyaspor'la 0-0 berabere kaldı.

Yerel tarih araştırmacısı Hasan Özpunar AA muhabirine yaptığı açıklamada, Afyonkarahisar'da bir Yunanistan takımının misafir edilmesinin önemli olduğunu belirterek, "Olympiakos'un misafir edilmesi, yıllar önce yaşanan bir olayın tekrarlandığını gösteriyor. Afyonkarahisar, böylesine önemli bir organizasyonda misafirperverliğini gösterdi" dedi.

Kurtuluş Savaşı'nın kazanıldığı topraklarda, Yunan askerlerinin 1921-1922 yıllarındaki işgal döneminde kendi aralarında futbol turnuvası yaptığını anlatan Özpunar, arşivinde o önemden kalma pek çok fotoğrafın bulunduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Bazı yayın organlarında ilk kez bir Yunan takımının Afyonkarahisar'da yer aldığına dair haberler  çıktı. Bu haberlerin gerçeklik payı yoktur. Yunan askerleri yaklaşık 94 yıl önce Afyonkarahisar'da bir futbol turnuvası yapmıştır. Bu döneme ait birçok fotoğraf, arşivimde yer alıyor. Askerlerin kendi aralarında yaptıkları futbol müsabakaları, Afyonkarahisar'ın belirgin bölgelerinden Sarıkız Kayalığı'nda düzenlenmiştir. O dönemde işgalci Yunanlı askerler sadece futbol değil, güreş ve atıcılık gibi turnuvalar da yapmıştır. Türklerin bu müsabakalarda yer aldığına dair herhangi bir bilgi ya da kaynak mevcut değil. Edindiğimiz bilgiler, sadece Yunanlı askerlerin kendi aralarında müsabakalar yaptığıdır."

İşgal döneminde büyük acılar yaşandığını belirten Özpunar, "Tarihin iyisi ya da kötüsü olmaz. Aradan bu geçen süre zarfında pek çok Yunanlı misafiri ağırladık. Farklı bir gözle bakmanın anlamı yok. Bu tür müsabakalar, Türk misafirperverliğinin ne denli önemli olduğunu gösterir. Yunan temsilcisinin de ön yargılardan uzak bir şekilde buralara kadar gelmesi de çok önemlidir" diye konuştu.