"Bir Hilal Uğruna Çanakkale" programı

"Bir Hilal Uğruna Çanakkale" programı
"Bir Hilal Uğruna Çanakkale" programı
AFYONKARAHİSAR (AA) - Gençlik ve Spor Bakanlığının, Çanakkale Zaferinin 100. yılı nedeniyle zaferin yaşandığı toprakları göremeyenlere Çanakkale...

AFYONKARAHİSAR (AA) - Gençlik ve Spor Bakanlığının, Çanakkale Zaferinin 100. yılı nedeniyle zaferin yaşandığı toprakları göremeyenlere Çanakkale ruhunu hissettirmek amacıyla 50 ilde düzenlemeyi planladığı "Bir Hilal Uğruna Çanakkale" programı, Afyonkarahisar'da gerçekleştirildi. 

Atatürk Spor Salonu'ndaki program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, yaptığı konuşmada, Türkiye 'nin dört bir tarafı dolaşılarak Çanakkale ruhunun, Gençlik Spor Bakanlığına bağlı Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünün faaliyetleri ile anlatılacağını dile getirdi.

Bu güzel hizmeti, özellikle Çanakkale Savaşı'nın 100. yılındaki etkinliği düzenleyenlere teşekkür eden Çoban, "Allah'a hamd olsun bu tür etkinliklerle filmlerle televizyon yayınlarıyla kitaplarla gazetelerle gençlerimize ve çocuklarımıza Çanakkale'de yaşanan o kutlu zaferi, o sıkıntılı günleri, hep yaşatmak istiyoruz, anlatmak istiyoruz, o günleri zihinlerden hiç çıkartmamak istiyoruz. İşte bu gece de onlardan bir tanesi" diye konuştu. 

Mehmet Akif Ersoy'un Çanakkale Şehitlerine şiirindeki, "Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın / 'Gömelim gel seni tarihe desem' sığmazsın" mısralarını okuyan Çoban, bu dizelerin, Çanakkale şehitlerinin, zihinlerdeki yerinin hangi seviyede olduğunu en güzel şekilde ifade ettiğini söyledi. 

Çanakkale şehitlerine Fatiha gönderilmesini isteyen Çoban, "Onların torunları olarak, bu kutsal emaneti ilelebet devam ettireceğimize buradan söz veriyorum. Sadece Çanakkale şehitlerini değil, Kurtuluş Savaşı'mızın o eşsiz şehitlerini, bu toprak ve vatan için can veren Mehmetçiğimizi, polisimizi, öğretmenlerimizi, tüm şehitlerimizi saygı ile anıyorum. Onların muhterem hatıraları önünde eğiliyorum" dedi.

Fotoğraf sergisi ve Çanakkale Savaşı Müzesi'nin de izlenime sunulduğu program, sanatçı Cihan Yıldız'ın Çanakkale türküleri ve sunucu Serdar Tuncer'in Çanakkale şiirleri dinletisi ile sona erdi.