"Boynuz tarak" için 18 ay bekleniyor

"Boynuz tarak" için 18 ay bekleniyor
"Boynuz tarak" için 18 ay bekleniyor
- Koç, keçi ya da manda boynuzunun, ustası tarafından işlenip tarak haline getirilmesi 18 ay sürüyor - Boynuz tarak ustası Yarımtepe: "Bir tarağı yapmak için öncelikli boynuzu mezbahadan alıyoruz, daha sonra toprağa gömüyoruz. Yaklaşık 3-6 ay arasında toprakta beklemesi gerekiyor, kemik tabakasının kurtlar tarafından yenmesi gerekiyor" - "Daha sonra kuru bir yerde beklemesi lazım, 1,5 sene sonra boynuzu kullanabiliyoruz tarak yapabilmek için"

 AFYONKARAHİSAR (AA) - ALİ KEMAL AKAN - Mezbahadan alındıktan sonra toprağa gömülen, çıkartılınca kuruması için bekletilen koç, keçi ya da manda boynuzunun, ustası tarafından işlenip tarak haline getirilmesi 1,5 yılı buluyor.

Halk arasında "kemik tarak" ya da "şimşir tarak" olarak da bilinen boynuz tarakları, tezgahlarda görmek gün geçtikçe zorlaşıyor. Ustaları da azalan ve çırak bulunamadığı için yok olmakla karşı karşıya kalan meslek, Afyonkarahisar Belediyesinin desteğiyle yeniden hayat buluyor.

Proje kapsamında Taş Medrese'deki atölyede bu meslek, isteyenlere ücretsiz öğretiliyor.

Boynuz tarak ustası Derya Yarımtepe, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Afyonkarahisar'da ayakta tutulmaya çalışılan meslekle tesadüfen tanıştığını, üstlendiği görevi, büyük bir özen ve titizlikle sürdürmeye çalıştığını anlattı.

Mesleği sürdürmek için çaba sarf ettiğini ifade eden Yarımtepe, kuyumculuk ve takı-tasarımı bölümü mezunu olduğu için aletlerine yabancı olmadığını, mesleği severek yaptığını söyledi.

- Bir boynuzdan ürün elde etmek için 1,5 sene bekleniyor

Yarımtepe, öğrenci bulmakta zorlandığını ancak  zaman içinde bu güçlüğü aşmayı umduğunu bildirdi.

Bir boynuzdan ürün elde etmek için 1,5 sene beklendiğini dile getiren Yarımtepe, şöyle konuştu:

"Bir tarağı yapmak için öncelikle boynuzu mezbahadan alıyoruz, daha sonra toprağa gömüyoruz. Yaklaşık 3-6 ay arasında toprakta beklemesi gerekiyor, kemik tabakasının kurtlar tarafından yenmesi gerekiyor. Daha sonra kuru bir yerde beklemesi lazım, 1.5 sene sonra boynuzu kullanabiliyoruz, tarak yapabilmek için. Daha önce kullanılsa, tarak eski şeklini alıyor. O da bizim için sıkıntı oluyor."

- "Kepeği önlüyor"

Yarımtepe, bu tarağın faydalarına da dikkati çekerek, "Elektriklenme yapmıyor, saç kırığını önlüyor, saçı dökmüyor, bu kırılmalar ve dökülmeler olmadığı için de insan psikolojisinin bozulmasını önlüyor. Tarağın uçlarının sivri olması, deriye masaj yapıyor ve kan dolaşımını hızlandırıyor, kepeği de önlüyor. Ayrıca bit oluşumunu da engelliyor. İnsanlar bilmiyor ama pek çok faydası var. Boynuz tarak kullanmalarını herkese tavsiye ediyorum" ifadesini kullandı.