Charlie Hebdo karikatürlerinin yayınlanmasına tepkiler

Charlie Hebdo karikatürlerinin yayınlanmasına tepkiler
Charlie Hebdo karikatürlerinin yayınlanmasına tepkiler
- Cumhuriyet gazetesinin sorumlu yazı işleri müdürü ile iki yazarı hakkında Afyonkarahisar'da savcılığa suç duyurusunda bulunuldu

AFYONKARAHİSAR (AA) - Afyonkarahisar İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsanı Yardım Derneğinin başkan ve üyeleri, Charlie Hebdo dergisinin karikatürlerini yayınlayan Cumhuriyet gazetesinin sorumlu yazı işleri müdürü ile 2 yazarı hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Adliye önünde toplanan dernek üyeleri adına açıklama yapan dernek başkanı Ahmet Ertürk, "derginin Hz. Muhammed'i karikatürize etmesi ve yaşananlara rağmen hakaret ve hakir gören anlayışını sürdürmesinin, dünyada hiçbir Müslüman'ın kabul edebileceği bir durum olmadığını" söyledi.

Hal böyleyken derginin bu anlayışını ve yaklaşımını fikir özgürlüğünün arkasına saklanarak, Türkiye 'ye taşıyıp insanları tahrik eden basın kuruluşlarının adeta ateşle oynadığını belirten Ertürk, şöyle konuştu:

"Müslümanların en kutsal değerlerine saldırı anlamına gelen bu yayınlar asla fikir ve ifade özgürlüğü olarak değerlendirilemez. Oluşturulmak istenen algı ise bu yayın çevrelerinin ne kadar art niyetli olduklarını göstermesi bakımından çok önemlidir. Kendileri, kainatın efendisi Peygamberimize alçakça saldırmayı meşru sayarken böylesi bir meşruiyeti reddeden ve tepki koyan insanları da suçlu göstermekten de çekinmemektedirler. Cumhuriyet gazetesi, ne yazık ki Müslümanların en kutsal değerine hakareti; özgürlük diye göstererek düpedüz provokatörlük yapmıştır. Bunun yanı sıra Resulullah'a hakareti, fikir özgürlüğü kapsamına alarak Allah ve Peygamber düşmanlarının yanında saf tutan zavallı ve cahil bir grubun, kainatın efendisine yönelik hakareti hoş görmesini ve böyle göstermeye çalışmasını bu yapının masum tabanının takdirlerine arz ediyoruz."

Cumhuriyet gazetesinin provokatif tavrını şiddetle kınadıklarını söyleyen Ertürk, "Biz Müslümanları birer uysal koyun zannederek en kutsal değerlerimizi aşındırmak isteyen başta Cumhuriyet gazetesi olmak üzere, hangi kurum ve kuruluş ve yayın organı olursa olsun bunu kabullenemeyeceğimizi; demokratik, hukuki ve insani tepkilerimizi göstereceğimizin bilinmesini buradan açıklıyoruz. Bugün hukuki haklarımızı kullanarak suç duyurusunda bulunuyor ve sizleri de bireysel olarak suç duyurunda bulunmaya davet ediyoruz" diye konuştu.

Açıklamanın ardından Ertürk ve iki avukat, Cumhuriyet gazetesinin sorumlu yazı işleri müdürü ile 2 yazarı hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.