Çocuklar yarıyıl tatilinde beş vakit camide buluşuyor

Çocuklar yarıyıl tatilinde beş vakit camide buluşuyor
Çocuklar yarıyıl tatilinde beş vakit camide buluşuyor
- Afyonkarahisar'da "Haydi Çocuklar Namaza Projesi"ne katılan öğrenciler, yarıyıl tatillerini babaları ve dedeleriyle camilere gidip namaz kılarak geçiriyor - İl Müftüsü İşliyen: "Yarıyıl tatilinde camilerimiz çiçek açtı, camilerimiz çocuk açtı, camilerimiz cıvıl cıvıl oldu" - "Çocuklarımız sadece namaz alışkanlığı kazanmıyor. Büyükleriyle aynı mekanda bulunurken görgü kuralları konusunda da çocuklarımıza çok ciddi bir eğitim oluyor"

AFYONKARAHİSAR (AA) - ALİ KEMAL AKAN - Afyonkarahisar'da, okullarının yarıyıl tatilini dolu dolu geçirmek isteyen çocuklar, İl Müftülüğü öncülüğünde düzenlenen "Haydi Çocuklar Namaza Projesi" kapsamında her gün beş vakit camide bir araya geliyor.

Kentte, Afyonkarahisar Sivil Toplum Kuruluşları Platformunun desteğiyle gerçekleştirdiği projeye çocukların ilgisi beklenenden fazla oldu. Babaları ve dedelerinin ellerinden tutarak camilere giden çocuklar, namazların ardından dini bilgilerini pekiştirme imkanı buluyor.

İl Müftüsü Burhan İşliyen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilkini geçen yıl yaptıkları projeyi, o dönem beklenenden fazla ilgi gördüğü için bu sene yinelediklerini söyledi.

Özellikle camileri beş vakit şenlendiren çocukların yaşlılarla buluşmasının sağlandığını vurgulayan İşliyen, şöyle konuştu:

"Yarıyıl tatilinde camilerimiz çiçek açtı, camilerimiz çocuk açtı, camilerimiz cıvıl cıvıl oldu. Artık çocukları camilerde görmekten rahatsız olan bir cemaat yerine onları görmekten memnun olan, sevinen, sevindiren bir cemaat anlayışı gelişmeye başladı. Çocuklarımız camiye gelirken yalnız başlarına gelmiyor. Daha önce cami alışkanlığı olmayan babaları ve dedeleriyle camilerimize geliyorlar. Yatsı ve sabah namazlarına gelmek isteyen çocuklarımız, 'Haydi dedeciğim, beni camiye götür', 'Haydi babacığım beni camiye götür' diyor. Bu da bizi memnun ediyor. Projeden çok büyük kazanımlar elde ettik. Çocuklarımız sadece namaz alışkanlığı kazanmıyor. Büyükleriyle aynı mekanda bulunurken görgü kuralları konusunda da çocuklarımıza çok ciddi bir eğitim oluyor. Aynı zamanda büyüklerimizin de çocuklarımıza olan şefkat ve merhameti artıyor. Beraberce sevgi merkezli bir iletişim dili geliştiriliyor."

İşliyen, camilere daha fazla çocuğun gelmesine katkı sağladıkları için mutlu olduklarını sözlerine ekledi.