Cumhurbaşkanına hakaret ettiği öne sürülen avukatın tutuklanması

Cumhurbaşkanına hakaret ettiği öne sürülen avukatın tutuklanması
Cumhurbaşkanına hakaret ettiği öne sürülen avukatın tutuklanması
- Afyonkarahisar Barosu: "Demokratik bir hukuk devletinde hiçbir vatandaş ve dahi yargısal ve kamusal bir meslek ifa eden hiçbir avukat, hakaret isnadı ile tutuklanamaz"

AFYONKARAHİSAR (AA) - Afyonkarahisar Barosu'ndan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'a hakaret ettiği ileri sürülen Avukat Umut Kılıç'ın tutuklanmasına ilişkin yapılan yazılı açıklamada, "Demokratik bir hukuk devletinde hiçbir vatandaş ve dahi yargısal ve kamusal bir meslek ifa eden hiçbir avukat, hakaret isnadı ile tutuklanamaz" denildi.

Açıklamada, Afyonkarahisar Barosu'na kayıtlı Avukat Umut Kılıç'ın Adli Yargı Hakim ve Savcılık Sınavı'nın yazılı aşamasından sonra mülakata katılmak üzere Ankara 'ya gittiği belirtildi. Avukat Kılıç'ın burada dile getirdiği sözler nedeniyle Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliği tarafından, "Cumhurbaşkanına hakaret ve kurul halinde çalışan kamu görevlilerine görevlerinden dolayı hakaret" suçlaması ile tutuklanmasına karar verildiği hatırlatılan açıklamada, isnat olunan fiilin suç teşkil edip etmediği hususunun, yargılamayı gerektirmediğini iddia edildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Eylem ile ceza veya tedbir arasında orantılılığın bulunması, bir diğer söyleyişle 'orantılılık ilkesi' temel evrensel hukuk kaidelerindendir. Meslektaşımıza soruşturma aşamasında atılı bulunan suçun, alt ve üst sınırları ile tutuklama nedenlerinin belirtildiği, 5271 sayılı CMK'nın 100 ve devamı maddeleri nazara alındığında, uygulanan tutuklama tedbirinin kanuni olmadığı aşikardır. Meslektaşımız sabit ikamet sahibi, evli ve baroya kayıtlı bir avukat olup, delillerin karartılması gibi bir durum da söz konusu değildir. Dolayısı ile tutuklama sebeplerinin hiçbirisinin bulunmadığı bir ortamda, tutuklama kararı verilmesi kabul edilemez. Meslektaşımızın bu suç isnadı ile tutuklanması bir hukuk garabetidir. Demokratik bir hukuk devletinde hiçbir vatandaş ve dahi yargısal ve kamusal bir meslek ifa eden hiçbir avukat, hakaret isnadı ile tutuklanamaz."