Dinar Belediyesi İtfaiye Müdürü Yılmaz:

Dinar Belediyesi İtfaiye Müdürü Yılmaz:
Dinar Belediyesi İtfaiye Müdürü Yılmaz:
- "Yanan sobaya yeni kömür ilave edilmemeli ve yatmadan önce sobaya kesinlikle kömür atılmamalı"

AFYONKARAHİSAR (AA) - Dinar Belediyesi İtfaiye Müdürü Vedat Yılmaz, yanan sobaya yeni kömür ilave edilmemesi ve yatmadan önce sobaya kesinlikle kömür atılmaması gerektiğini bildirdi.

Dinar Belediyesi İtfaiye Müdürü Vedat Yılmaz, yaptığı açıklamada, kış aylarıyla birlikte soba zehirlenmelerinden dolayı yaşamını yitiren insanlara dikkat çekerek, hiç kimsenin bu güne kadar evinde ya da yatağında soğuktan donarak ölmediğine, ancak ülke genelinde soba zehirlenmelerinden dolayı her kış onlarca vatandaşın yaşamını yitirdiğini söyledi.

Uyurken sobanın yanmasına gerek olmadığını ifade eden Yılmaz, "Ortamda zehir ve mikrop gibi hastalık yapıcı bir şey yoksa soğuk insana hiç bir zarar vermez" dedi.

"Karbonmonoksit zehirlenmelerinden kaçınmanın yolu yatmadan önce sobanın söndürülmesidir" diyen Yılmaz, şöyle konuştu:

"Soba sönmeden yatılmamalı. Soba bacası ve boruları her ay düzenli bir şekilde temizlenmeli. Yanan sobaya yeni kömürün atılması yanma hızını yavaşlatır, bu sobanın iyi yanmasını önler. Bu nedenle aşırı duman oluşur ve duman karbon monoksit oluşturur. Bu da zehirlenmelere neden olabilir. Yanan sobaya yeni kömür ilave edilmemeli ve yatmadan önce sobaya kesinlikle kömür atılmamalı. Sobalı odada yatılması halinde kapı açık bırakılmalı. Soba çok sayıda borulu ve dirsekli olmamalı, boru ve dirsek birleşim yerleri hava sızdırmayacak bir şekilde olmalı."