Dinar'da Çerkez adetleri devam ediyor

Dinar'da Çerkez adetleri devam ediyor
Dinar'da Çerkez adetleri devam ediyor
AFYONKARAHİSAR (AA) - Afyonkarahisar'ın Dinar ilçesine bağlı Yapağılı Köyüne göç eden Çerkezler, eski gelenek ve göreneklerini sürdürüyor.Yapağılı...

AFYONKARAHİSAR (AA) - Afyonkarahisar'ın Dinar ilçesine bağlı Yapağılı Köyüne göç eden Çerkezler, eski gelenek ve göreneklerini sürdürüyor.

Yapağılı köyü muhtarı Ali Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Çerkezlerin Bulgaristan ve Yugoslavya üzerinden Türkiye'ye giriş yaptıklarını söyledi.

Çerkezlerin öncelikli olarak Denizli'ye bağlı Çivril ilçesi ve bölgesine yerleştiklerini belirten Çelik, "Daha sonra Yapağılı ve Gençali Köyüne göç etmişler. Bu bölgede de birçok yer değiştiren atalarımız önceleri aşağı bölgenin bataklık olması nedeniyle dağ yamaçlarına yerleşmişler" dedi.

Çelik, çerkezlerin daha çok tarımla ilgilendiklerini belirterek, şunları anlattı:

"Bu bölgeye yerleşerek buraları vatanımız olarak bildik ve burada kaldık. Biz Çerkezlerin Adığe boyundanız. Konuştuğumuz dil ise Sapsığ dilidir. Eskiden 300 hane idik ancak dağıla dağıla 90 hanede 150 nüfusa düştük. Yaz aylarında ise 300 kişiye yakın oluyoruz. Köyümüzün en büyük geçim kaynağı tarımdır ve hayvancılıktır. Pancar, buğday, arpa öncelikli ekilen ürünlerdir. Ancak bu köyde yetişmeyen ürün yoktur. Pamuğa kadar yetişebilecek bir toprak yapımız var. Son zamanlarda ise yeni yeni meyvecilik gelişmeye başladı. Yeni arayışlar içerisine girerek alabalık tesisi kurduk ve kooperatifleşerek Avrupa ya ihraç etme noktasına geldik."

Düğünlerin her iki kültürle yerleştiklerini belirten Çelik, "Kız isteme geleneğimiz eskisine göre biraz değişti aslında. Ancak bir kızı almak çok kolay değildi. Kızın ailesinden defalarca istenmesine rağmen kız bir türlü verilmezdi" dedi.