Dinar'da çiftçilerden tohum desteği talebi

Dinar'da çiftçilerden tohum desteği talebi
Dinar'da çiftçilerden tohum desteği talebi
- Dinar İlçesine bağlı Akgün Köyü çiftçileri ektikleri ürünlerdeki verim düşüklüğünden dolayı zarar ettiklerini belirterek, devlet tarafından kendilerine tohum desteğinin verilmesini istedi

AFYONKARAHİSAR (AA) - Afyonkarahisar'ın Dinar İlçesine bağlı Akgün Köyü çiftçileri ektikleri ürünlerdeki verim düşüklüğünden dolayı zarar ettiklerini belirtip, devlet tarafından kendilerine tohum desteğinin verilmesini istediler.

Akgün Köyü Muhtarı Yaşar Özcan, köy odasında çiftçiler adına yaptığı açıklamada, Dinar'a bağlı köylerde arazilere ekilen ürünlerin büyük bir bölümünde yüzde 70-80'lere varan verim düşüklüğü yaşandığını söyledi.

Üreticilerin, önümüzdeki dönem tarlasını ekecek tohum bulamayacağını savunan Özcan, şunları kaydetti:

"Bu yıl pancar, patates, haşhaş, arpa ve buğdayda verim çok düştü. Bunun başlıca sebepleri arasında olumsuz hava şartları ve hastalıklar geliyor. Çiftçinin şu an ne gübresi ne de ekmek için tohumu var. Devlet tarafından, üretimin devam etmesi için bir sonraki harman zamanına vadeli tohum desteği verilmesini istiyoruz. Aksi halde birçok çiftçimizin tarlası boş kalacak."

Özcan, Dinar'ın bütün köylerinde çiftçilerin mağdur oluklarını, bu mağduriyetin giderilmesi için yetkililerden yardım beklediklerini ifade ederek, "Yöre insanı hayatını çiftçilikle kazanıyor. Herkesin çocuğu var, kimisi askerde, kimisi üniversite öğrencisi. Köylü, çocuğunu okutmak için gece gündüz çalışıp, tarlada yetişen ürünün gözüne bakıyor. Ama maalesef bu yıl çiftçinin ürünü istenilen seviyede olmadı" diye konuştu.


  ETİKETLER:

  Afyonkarahisar

  ,

  Köy

  ,

  Gece

  ,

  Hava

  ,

  ekmek

  ,

  yaşar