Dinar'ın nüfus bilgilerinin yer aldığı kitap basıldı

Dinar'ın nüfus bilgilerinin yer aldığı kitap basıldı
Dinar'ın nüfus bilgilerinin yer aldığı kitap basıldı
AFYONKARAHİSAR (AA) - Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü, Osmanlı Arşivleri Daire Başkanlığı'nda çalışan Ali Aköz, Dinar'ın 1831 yılına ait...

AFYONKARAHİSAR (AA) - Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü, Osmanlı Arşivleri Daire Başkanlığı'nda çalışan Ali Aköz, Dinar'ın 1831 yılına ait nüfus sayımında hazırlanan bilgileri  kitap haline getirdi.

Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğünde çalışan Dinarlı Ali Aköz tarafından yapılan çalışma sonrasında Dinar Belediyesi desteğiyle basılan kitap Belediye Kültür Hizmetlerine kazandırıldı.

Hazırlanan kitabın içerisinde, Dinar'ın mahalle ve çevre köylerinde yaşayan muhacir ve misafir olan erkeklerin sayımları gerçekleştirilmiştir. O zamana göre kayıtlara unvan veya lakapları başta olmak üzere kendi isimleri, baba isimleri ve yaşları yazılarak, "orta boylu", "uzun boylu", "sakallı", "ter bıyıklı" gibi ifadeler kullanıldı.

Kitapta, nüfusun tarihsel gelişimi, nüfusun sosyal ve ekonomik özellikleri ve nüfusun yoğunluğu ve dağılışı gibi bölümlerde yer alıyor.