Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Afyonkarahisar'da:

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Afyonkarahisar'da:
Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Afyonkarahisar'da:
- "Altyapı şebekeleri de önemlidir ancak şehirde yaşayan insanların kalpleri arasında merhamet şebekeleri kurmak daha önemlidir" - "Gelin, hep birlikte bu kısa hayata çok güzel işler sığdıralım. Onun için bizim herhangi bir atıl yerde, bir kahvehanede, şurada burada geçireceğimiz bir tek saniyemiz olmamalı"

AFYONKARAHİSAR (AA) - Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, "Altyapı şebekeleri de önemlidir ancak şehirde yaşayan insanların kalpleri arasında merhamet şebekeleri kurmak daha önemlidir" dedi.

Görmez, Afyonkarahisar Belediyesi ile Türkiye Diyanet Vakfı Afyonkarahisar Şubesi tarafından hazırlanarak hizmete sunulan Çavuşbaş Bilgievi ve Türkiye Diyanet Vakfı Kültür Merkezi'nin açılışına katıldı.

Görmez, bir zamanlar ziyaret ettiği bir şehrin belediye başkanının, "Şehrin bütün şebekelerini yeniledim" dediğini, "Başka bir şey yok mu?" diye sorduğunda ise, "Başka siz ne istiyorsunuz hocam?" diye karşılık verdiğini anlattı. 

Sohbet ettiği belediye başkanına, "Kalpler arasında merhamet şebekeleri kuralım" dediğini dile getiren Görmez, altyapı şebekelerinin de önemli olduğunu ancak şehirde yaşayan insanların kalpleri arasında merhamet şebekeleri kurmanın çok daha önemli olduğunu belirtti. 

Afyonkarahisar'da, belediye ve il müftülüğünün işbirliğinden doğan çalışmanın örnek ve çok önemli olduğunu aktaran Görmez, şöyle devam etti:

"Sayın belediye başkanına, bu hizmetlerinden dolayı çok teşekkür ederim. Türkiye Diyanet Vakfı, 996 şubesi, 100'ü aşkın ülkede yaptığı hizmetlerle, evrensel ve küresel iyilik hareketine dönüşmüştür, Allah'a hamd olsun. Şimdi bütün illerimizin ve ilçelerimizin merkezinde çocuklarımıza, gençlerimize, kadınlarımıza dini, manevi, ilmi, kültürel hizmetler yapmak üzere bu tür merkezler kurmaya başladık. Bunun örnekleri her gün çoğalıyor. Bunu görmekten dolayı büyük bir mutluluk duyuyorum."

- "Kısa olan hayatta yapılacak işler çok"

İnsanın hayata bir kez geldiğini ve kısa olan hayatta yapılacak işlerin çok olduğunu vurgulayan Görmez, şunları kaydetti:

"Gelin, hep birlikte bu kısa hayata çok güzel işler sığdıralım. Onun için bizim herhangi bir atıl yerde, bir kahvehanede, şurada burada geçireceğimiz bir tek saniyemiz olmamalı. Bu gibi mekanlarda buluşmalıyız. Bir taraftan çayımızı içmeliyiz, ilim, kültür almalıyız, birbirimizle muhabbetimizi paylaşmalıyız. Ben bu tesisimizin hayırlı olmasını diliyorum. Mahallemizin, şehrimizin manevi hayatında bir merkez olmasını diliyorum, örneklerinin her mahallede çoğalmasını diliyorum."

- "Anne ve babalara büyük sorumluluk düşüyor"

Afyonkarahisar Valisi Hakan Yusuf Güner ise anne ve babalara çok büyük sorumluluklar düştüğünü belirterek, "Anne ve babalar evlatlarını bu tür mekanlarla buluştursunlar, 'Kapısından içeri girersek bize hesap mı sorarlar, kimlik mi sorarlar, niye geldin mi derler' diye tereddüt etmesinler. Bu mekanlar milletin mekanları, dolayısıyla burayı sadece belli bir kuruma, belli bir yere ait gibi değil, kendinize ait yerler gibi görün, kahvehaneler yerine zamanlarınızı burada geçirin" diye konuştu.

- "Bilgievlerinde sadece öğrencilere ders verilmiyor"

Belediye Başkanı Burhanettin Çoban da açılışı yapılan bilgievinden Afyonkarahisar'da 8 ayrı yerde bulunduğunu, mahallelerdeki vatandaşlara hizmet verdiğini ifade etti.

Bilgievlerinde sadece öğrencilere ders verilmediğini, mahallenin tüm kadınına ve erkeğine hizmet verildiğini anlatan Çoban,  sivil toplum, emniyet müdürlüğü, sağlık müdürlüğü, milli eğitim müdürlüğü tarafından bu binaların eğitim ve toplantı amacıyla da kullanılabildiğini belirtti.

Konuşmaların ardından, Çavuşbaş Bilgievi ve Türkiye Diyanet Vakfı Kültür Merkezi'nin açılışı duayla gerçekleştirildi.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez ve beraberindekiler, hizmete açılan bina içini de gezdi.