DP Genel Başkanı Uysal:

DP Genel Başkanı Uysal:
DP Genel Başkanı Uysal:
- "Türkiye'nin 12 Eylül'ün kurucu iradesinin hayatiyetinin son bulmasına rağmen, maalesef ruhu bugünkü iktidar eliyle milletimizin en canlı bir şekilde karşısındadır"

AFYONKARAHİSAR (AA) - Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal, 12 Eylül'ün kurucu iradesinin hayatı son bulmasına karşın, ruhunun iktidar eliyle milletin en canlı şekilde karşısında olduğunu öne sürdü.

Uysal, partisinin Afyonkarahisar İl Başkanlığında düzenlenen aday tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, iktidarın kantar ayarının bozuk olduğunu savundu. 

Türkiye 'de 12 yıllık sürede kronikleşmiş sorunlara el atılmadığını öne süren Uysal, şöyle konuştu:

"İktidar, 12 Eylül rejiminin bütün kalıcı kolonları üzerinde kendi varlığını yükseltti. Sonra dönüp millete 12 Eylül ile hesaplaştığınızı söyleyeceksiniz. Bunu ancak trajikomik bir vaka olarak nitelendirebiliriz. O nedenle Türkiye'nin bugün 12 Eylül'ün kurucu iradesinin hayatiyetinin son bulmasına rağmen, maalesef ruhu bugünkü iktidar eliyle milletimizin en canlı bir şekilde karşısındadır."

Uysal, seçim barajının mutlaka düşürülmesi gerektiğini belirterek, iktidara gelmeleri durumunda seçim barajını yüzde 3'e düşüreceklerini dile getirdi.

Uysal, bir gazetecinin, "Bir genel başkanın partisinden istifa edip, başka partiye geçmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine, şunları söyledi: 

"Şahsi beklentiler içinde siyaset yapanların zaman içinde böyle savrulmalar yaşadığını görüyoruz. Türkiye'de siyaset başta olmak üzere bütün değer yargılarının alt üst olduğu zaman diliminde bu tür tercihler yaptığına şahit oluyoruz. Kendisi bu partinin genel başkanı olmuş ve burada çok defa iktidar hakkında neler söylediğini biliyoruz. Kendisi şimdi Trabzon'dan milletvekili adayı ancak, buralarda söylediği sözler yüzünden sokağa çıkamaz durumdadır."