DSİ Genel Müdürü Özkaldı:

DSİ Genel Müdürü Özkaldı:
DSİ Genel Müdürü Özkaldı:
- "Hükümetimizin büyük desteğiyle son yıllarda, inşa edilmesi çok zor olan hatta 'yapılması mümkün değil' denilen pek çok projeyi aziz milletimizin hizmetine sunduk"

AFYONKARAHİSAR (AA) - Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Akif Özkaldı, "Hükümetimizin büyük desteğiyle son yıllarda, inşa edilmesi çok zor olan hatta 'yapılması mümkün değil' denilen pek çok projeyi aziz milletimizin hizmetine sunduk" dedi.

Özkaldı, Sultandağı ilçesinde, Belediye Düğün Salonu'nda düzenlenen "Doğancık Göleti ve Sulaması Temel Atma Töreni"nde yaptığı konuşmada, DSİ Genel Müdürlüğünün son yıllardaki yatırımlarıyla Türkiye 'yi adeta şantiyeye dönüştürdüğünü söyledi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun talimatıyla 2012'de "Bin Günde Bin Gölet ve Sulama Projesi"nin (Göl-Su) uygulanmaya başlandığını hatırlatan Özkaldı, şöyle devam etti:

"Bu dev projeden en fazla yararlanacak illerin başında Afyonkarahisar gelmektedir. Daha doğrusu şehrimiz bu konuda liderdir. En fazla proje, Afyonkarahisar'da gerçekleştirilecektir. Son 12 yılda Afyonkarahisar'a Göl-Su projeleri dahil 66 baraj ve gölet kazandırılmıştır. Tamamlanan Akdeğirmen Barajı ile şehrimize yıllık 16 milyon metreküp içme suyu temin edilmiştir. 1993 yılında ihale edilen Akdeğirmen Barajı'nın, arıtma tesisinin, isale hattının hizmete alınmasıyla şehrimizin içme suyu meselesi uzun vadeli olarak çözüme kavuşmuştur. Ayrıca inşa ettiğimiz Akdeğirmen Barajı Arıtma Tesisi ve neredeyse her ilçemizde inşa edilmekte olan arsenik arıtma tesisleriyle de şehrimizin 'arsenikli su' meselesini tarihe gömmüş olacağız."

- Akarçay Projesi

Afyonkarahisar'daki "Akarçay Projesi"nin ilk olarak 1938 yılında gündeme geldiğini öğrenince uzun seneler hayata geçirilmemesinden üzündü duyduklarını vurgulayan Özkaldı, bunu gerçekleştirerek kent merkezini taşkınlardan koruyup ayrı bir güzellik kattıklarını belirtti.

Söz konusu projenin basit bir dere ıslahı olmadığını, maliyetinin yaklaşık 33 milyon lirayı bulduğunu dile getiren Özkaldı, şunları kaydetti:

"Afyonkarahisar Belediyesimiz de takriben 20 milyon liralık çevre düzenleme yatırımı yapmıştır. Şu anda ülkemizin en güzel dere tanzimi DSİ-Belediye iş birliğiyle Afyonkarahisar'a kazandırılmıştır. Yer altı sulamalarının modern sisteme dönüştürülmesi için İl Özel İdaresine Genel Müdürlüğünden 100 milyon lira ödenek ayrılmıştır. Hükümetimizin büyük desteğiyle son yıllarda, inşa edilmesi çok zor olan hatta 'yapılması mümkün değil' denilen pek çok projeyi aziz milletimizin hizmetine sunduk."

Özkaldı, "vişnenin başkenti" sayılan Sultandağı için Doğancık Göleti ve Sulamasının ilçe için önemine değindi. Bunun çok önemli bir proje olduğuna işaret eden Özkaldı, "1 milyon 130 bin metreküp suyu depolayacak Doğancık Göleti ve Sulaması, Sultandağı ilçesi Doğancık köyü sınırları içinde yer alıyor. Bu projeyle Sultandağı ilçesi Yeşilçiftlik beldesine ait bin 460 dekar, Doğancık köyüne ait 770 dekar arazi olmak üzere toplamda 2 bin 230 dekar arazinin sulanması sağlanacak. 11 milyon 600 bin liraya mal olacak projemizin 20 Haziran 2016'ya kadar tamamlanması planlanmakta olup, proje ile milli ekonomiye yıllık 4 milyon 736 bin lira yarar sağlanacak" ifadesini kullandı.

Tören, Özkaldı, Vali Yardımcısı Ali Osman İşşen ve diğer protokol mensuplarıyla butona basıp işlemi gerçekleştirmesiyle sona erdi.