DSP Genel Başkanı Türker:

DSP Genel Başkanı Türker:
DSP Genel Başkanı Türker:
- "DSP'nin her seçimde temel hedefi, iktidar olmaktır. Tek başına ya da iktidar ortağı olmaktır"

AFYONKARAHİSAR (AA) - Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Masum Türker, "DSP'nin her seçimde temel hedefi, iktidar olmaktır. Tek başına ya da iktidar ortağı olmaktır" dedi.

Türker, Afyonkarahisar'da bir otelde düzenlediği basın toplantısında, ülkede etnik ayrışmaya yönelik mezhepsel tartışmalar yaşandığını belirterek, "Bu nedenle Alevi arkadaşlarımızın cemevleriyle ilgili talepleri daima kamuoyunda bir ayrışma aracı olarak kullanıldı. Cemevlerinin ibadet yeri olarak tanımlanması konusunda tavrımızı koyacağız. Camilere yapılan tüm yardımların cemevlerine de sağlanmasını istiyoruz" ifadesini kullandı.

 Diyanet İşleri Başkanlığının kapatılmasının ülkeye büyük zarar vereceğine inandıklarını vurgulayan Türker, şunları söyledi:

"Diyanet İşleri Başkanlığını, bütün mezheplere eşit mesafede olmasını sağlayacak şekilde yeniden yapılandıracağız. Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde Alevi yurttaşlarımızın yönetimde yer alacağı düzenlemeler olacaktır. Bugün Türkiye 'yi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ziyaret etti. Kıbrıs Cumhurbaşkanına yeni görevinde başarılar diliyoruz. Türkiye'de bizim Cumhurbaşkanımız ve Kıbrıs Cumhurbaşkanı arasında başlayan 'ana vatan', 'yavru vatan', 'kardeş millet' kavgasının zamansız olduğunu, bu konuda ciddi bir olumsuzluğun Türkiye'nin aleyhinde hatta Kuzey Kıbrıs aleyhinde ortaya çıkacağını ilgililere duyurmak istiyoruz."

Bir gazetecinin, "DSP'nin barajı geçme gibi olası bir durumda koalisyon ortağı olur musunuz?" şeklindeki sorusu üzerine Türker, "DSP'nin her seçimde temel hedefi, iktidar olmaktır. Tek başına ya da iktidar ortağı olmaktır. Biz, o günün koşullarında koalisyon yaparız" yanıtını verdi.

" AK Parti ile koalisyon yapar mısınız?" sorusunu da Türker, bunu tehlikeli gördüklerini belirterek,  "Şu anda AK Parti ile koalisyon yapmak tehlikelidir çünkü söylediklerimizin ve bütün eleştirilerin içi boşalmış olur. Gerçekçi olmaz ama bildiğim kadarıyla AK Parti ile CHP 'nin böyle bir koalisyon hazırlığı var. Bunu yakın bir tarihte El Cezire Televizyonunda da izledim. Bunu benim söylemem doğru olmaz. Bir genel başkan yardımcısı açıkladı. Zaten Türkiye'de bu konuda 2008 yılında yazılmış bir raporda, CHP'de genel başkan değişimi yaşandıktan sonra, Türkiye'de yeni bir yapıyı ortaya koyabilmek için AK Parti-CHP koalisyonu öngörülüyor. Bu koalisyonun da çöpçatanı herhalde geçmişte zararını çok gördüğümüz Sayın Kemal Derviş olacaktır" şeklinde yanıtladı.