Dünya hamamlarında Afyon mermeri

Dünya hamamlarında Afyon mermeri
Dünya hamamlarında Afyon mermeri
- İscehisar'daki mermer firmaları Dubai, Kazakistan ve Sudan başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesindeki otellerin Türk hamamlarını süslüyor - Mermer firmasının sahibi Dikmen: - "Hamamların olmazsa olmazı mermerlerdir. Bizim mermerimiz de çok kaliteli ve güzel olduğundan dolayı Afyon mermerini tercih ediyorlar. Hamamlarda, Afyon'un beyaz mermeri daha çok kullanılıyor"

AFYONKARAHİSAR (AA) - ÖZKAN BEYER - Türkiye 'nin mermer ihracatında önemli yere sahip Afyonkarahisar'ın İscehisar ilçesinde üretilen mermerler Dubai, Kazakistan ve Sudan başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesindeki otellerin Türk hamamlarını süslüyor.

İscehisar ilçesinde birçok mermer firması, yıllardır yerin altından çıkardığı mermerleri işleyerek, yurtdışına gönderiyor.

Dubai ve Sudan'ın yanı sıra Kazakistan gibi Türk cumhuriyetleri başta olmak üzere yurtiçi ve dışından gelen talepleri karşılayan firmalar, özellikle otellerin vazgeçilmezi görülen Türk hamamlarını ürünleri ile süslüyor.

Talepleri karşılamada zaman zaman zorluklar da yaşayan firmaların en büyük sıkıntısı ise yetişmiş eleman bulmak.

Mermer firmasının sahibi Murat Dikmen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dedesinin kurduğu mermer şirketinde yıllardır faaliyetlerini sürdürdüklerini söyledi.

Küçük bir yarma makinesi ile başladıkları işlerini geliştirerek, 17 yıl önce Antalya'da ikinci bir firma daha kurduklarını ifade eden Dikmen, "İşimizi bu süre zarfında büyütmeye çalıştık. Zamanla işlerimizi geliştirdikten sonra işlediğimiz mermerleri yurtdışına göndermeye başladık. Daha çok Dubai, Kazakistan ve Sudan'a ürünlerimizi gönderiyoruz. Buralarda çok güzel projeler yaptık" diye konuştu.

- "Afyon mermeri daha kaliteli"

İscehisar'da mermerciliğin çok eskilere dayanan bir geçmişi bulunduğuna dikkati çeken Dikmen, "Bizim mermerimizin tarihi, Frigyalılara kadar uzanıyor. Bizans dönemine ait yapılarda da yine İscehisar mermeri kullanılmıştır. Türkiye'nin birçok yerinde mermercilik yapılıyordur ama Afyon mermeri daha kaliteli" ifadelerini kullandı.

Dikmen, yurtdışında daha çok büyük otellerin projelerini aldıklarını belirterek, "Otellerin fıskiyelerinden tutun da kapı kaplamalarına ve Türk hamamlarına kadar her şeyi yapıyoruz" dedi.

Yurdışındaki otellerde Türk hamamının çok özel bir yerinin bulunduğunu dile getiren Dikmen, şunları kaydetti:

"Özellikle Ortadoğu 'daki? otellerde Türk hamamları çok ilgi görüyor. Hamamların olmazsa olmazı mermerdir. Bizim mermerimiz de çok kaliteli ve güzel olduğundan dolayı Afyon mermerini tercih ediyorlar. Hamamlarda, Afyon'un beyaz mermeri daha çok kullanılıyor. Yüzlerce otelin Türk hamamlarını biz yaptık. Otelin girişleri, resepsiyon kısımları, hepsini yapıyoruz. Şu ana kadar 150 civarında büyük otelin projesini yaptık. Bu projelerin hepsinde de Türk hamamı bulunuyor."