ECE Türkiye Genel Müdürü Hohlmann:

ECE Türkiye Genel Müdürü Hohlmann:
ECE Türkiye Genel Müdürü Hohlmann:
- "Biz önümüzdeki 10 yıllara bakıyoruz. Yabancı yatırımcıların da kısa süreli bakmadığı sürece Türkiye'ye inanması ve devam etmesi gerekiyor. Biz de bu yüzden Türkiye'deyiz"

AFYONKARAHİSAR (AA) - ECE Türkiye Genel Müdürü Andreas Hohlmann, Türkiye ekonomisine ilişkin, "Biz önümüzdeki 10 yıllara bakıyoruz. Yabancı yatırımcıların da kısa süreli bakmadığı sürece Türkiye'ye inanması ve devam etmesi gerekiyor. Biz de bu yüzden Türkiye'deyiz" dedi.

ECE Türkiye tarafından yönetilen Park Afyon Alışveriş Merkezi'nin (AVM) açılışına katılmak için Afyonkarahisar'a gelen Hohlmann, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Türkiye'deki yatırım ve ekonomik gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulunan Hohlmann, "Türkiye'de genel politik duruma baktığımızda bir koalisyon görüşmesi oldu, daha sonra yapılmadı. Ancak  Avrupa  ve Almanya 'da çok normal bir şey. Bunlar genellikle 6-7 ay sürebiliyor. Tabii ki politik belirsizlik devam ettiği takdirde yatırımları da doğal olarak etkileyebilir. Koalisyon görüşmeleri çok normaldir" diye konuştu.

Hohlmann, Türkiye'de siyasi belirsizliklerle birlikte dolar ve avro kurlarının arttığını ifade ederek, şöyle devam etti:

"Türkiye'deki ekonomiyi kısa süreli etkileyebilir. Ancak biz biliyoruz ki orta ve uzun vadede bu tür dalgalanmalar daha seviyeli bir şekilde inebiliyor, stabil hale gelebiliyor. ECE yatırım firması olarak bir yatırım kimliğimiz var. Bir sürü perakende ve AVM işindeyiz. Bir sürü perakendeci kiracımız var. Döviz ile ilgili kiralama olan yerlerde dövizin artışı bu kiracılarımızı etkiliyor. Bununla ilgili de kısa dönemde ara çözümler üreteceğiz. Bunlar geçmişte de oldu, şimdi de olabilir. Orta ve uzun dönemde döviz daha stabil hale gelecektir."

Dövizdeki dalgalanmaların 10 yıl önce de meydana geldiğini anımsatan Hohlmann, orta ve uzun vadeli yatırımcılar olarak bu tür durumlarda nasıl davranılması gerektiğini gayret iyi bildiklerini ve çözüm üretebildiklerini dile getirdi.

- "Politik belirsizliğin tamamen yok olacağını düşünüyorum"

Hohlmann, Türkiye'de meydana gelen olayların tespitini daha önce yaptıklarını ifade ederek, şunları anlattı:

"Gelişen ülkelerde bu tür durumlar çok doğal. Kısa vadeli bakan bir yatırımcı değiliz, uzun dönem bakan bir yatırımcıyız. Tabii ki bu tür durumların ekonomik etkileri olabilir, kırılganlık gösterebilir. Ancak biz önümüzdeki 10 yıllara bakıyoruz. Yabancı yatırımcıların da kısa süreli bakmadığı sürece Türkiye'ye inanması ve devam etmesi gerekiyor. Biz de bu yüzden Türkiye'deyiz. Şu anda politik belirsizlik olabilir. Ancak seçimlerin olması, koalisyonun olmaması farklı ülkelerde de aynı prosesi içeren bir konu. Politik belirsizliğin tamamen yok olacağını düşünüyorum. Yatırımcı olarak, uzun dönemli düşünüyoruz. Bu anlamda da tüm yatırımcıların uzun dönemli bakması gerektiğini düşünüyoruz."